Apple patrí medzi najväčšie firmy na svete. Prevažná väčšina jeho produkcie je v Číne. Posledné problémy s obchodnou vojnou medzi USA a touto krajinou ho ale dostávajú do nemalej finančnej záťaže. Presne preto plánuje veľký krok. Apple chce presunúť až 30% svojej produkcie mimo Čínu. Môže sa mu to reálne podariť.

Apple chce presunúť až 30% svojej produkcie mimo Čínu. Obchodná vojna ho stojí milióny

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina produktov, ktoré používame sa dnes vyrábajú v Číne. Nálepka “Made in China” už nie je symbolom čohokoľvek nekvalitného, nakoľko tu produkuje väčšina technologických spoločností svoje produktové vlajkové lode a Apple nie je výnimkou.

Apple chce presunúť až 30% svojej produkcie mimo Čínu.

Momentálne má však problémy kvôli výrobe nakoľko medzi touto krajinou a USA prebieha dlhotrvajúca obchodná vojna. Pre nás je to možno len mediálne divadielko, no Cupertinsku firmu toto “divadielko” stojí každý jeden deň niekoľko miliónov dolárov, ktoré stratí na platení nezmyselne vysokého cla. Aj preto prichádza odpoveď priamo od firmy s nahryznutým jablkom v logu. Apple chce presunúť až 30% svojej produkcie mimo Čínu, informuje portál asia.nikkei.com.

Hoci sa spor zrejme čoskoro vyrieši, existujú tu riziká

Spor medzi Washingtonom a Pekingom zdá sa pomaly utícha. Z toho by sme si mohli vydedukovať, že takáto zmena je pomerne zbytočná a určite aj finančne náročná. Zdá sa ale, že to nie je celkom tak. Apple je už rozhodnuté presunúť minimálne 15% inde nakoľko existuje veľké riziko, že sa situácia zopakuje. Ide teda o “preventívne riešenie”. Všetky informácie pochádzajú zo zdrojov, ktoré sú veľmi blízke spoločnosti Apple. Samotná firma sa k situácii tak ako je to zvykom odmietla vyjadriť a naďalej sa tvári, že sa nič nedeje. Pokiaľ však zmenu vykoná, je otázne, kam sa vlastne výroba presunie.

Podľa analytikov je viac ako pravdepodobné, že jednou z krajín budúcej výroby bude napríklad India, Mexiko, Malajzia alebo Indonézia. Pomôcť by mal aj sám najväčší dodávateľ Foxconn, ktorý sa už stihol verejne vyjadriť k situácií v zmysle, že je okamžite pripravený konať a pomôcť presunúť výrobu mimo Čínu. Uvidíme teda ako sa to celé vyvinie.

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here