O obchodnej vojne medzi Čínou a USA si už určite počul. Taktiež si asi počul, že s touto vojnou môže mať pre rozšírenú produkciu v Číne problémy aj Apple. Vďaka novým infomáciam nateraz ale vieme, že sa ničoho obávať nemusí. Foxconn dokáže premiestniť výrobu mimo Číny.

Foxconn dokáže premiestniť výrobu mimo Číny.

Obchodná vojna medzi najsilnejšími ekonomikami sveta nikdy nič dobre neveští. Ako nás ale informoval riaditeľ spoločnosti Foxconn, ktorá už roky vyrába iPhony a ostatné zariadenia pre spoločnosť Apple, nie je to až tak veľký problém, presmerovať výrobu iPhonov mimo Čínu.

- Reklama -

Podľa dostupných informácii je až 25% z celkovej výrobnej kapacity už dnes produkovaných v iných krajinách a aj to uľahčuje celkový proces presmerovania výroby. Foxconn dokáže premiestniť výrobu mimo Číny prakticky hneď, potrebuje na to iba pokyn od Apple.

Foxconn dokáže premiestniť výrobu mimo Číny. – svetapple.sk

Jablková spoločnosť sa teraz musí rozhodnúť. V Číne urobili protiútok vo forme novej tarify, ktorá sa bude pohybovať na úrovni 25% a zasiahne elektroniku a smartfóny, počítače či iné zariadenia. Nové tarify by mali získať platnosť už koncom júna. Jednať by sa ale malo iba o produkty, ktoré budú vyvážané do USA. Podľa analytikov takáto zmena bude môcť navýšiť ceny na úrovni od 9-16%! Takéto čísla možno neznejú až tak tragicky ale reálne by sa to mohlo odraziť na výrazne menšom dopyte. Odhaduje sa pokles od 10-40%.

Foxconn nemá na výber

Je celkom logické, že práve Foxconn chce v celej veci podať pomocnú ruku spoločnosti Apple. Produkuje síce tovary aj pre iné firmy ale viac ako polovica príjmov je generovaná práve od Applu. Pokiaľ by teda ľudia iPhony nechceli kupovať, klesla by aj výroba a tým pádom by na tom logicky Foxconn nebol vôbec dobre. Zapracovať na riešení sa teda zdá ako najlepšie východisko z tohto problému.

Nevieme síce do akej krajiny by mal v pláne Foxconn výrobu presunúť. To sa ukáže až v následujúcich mesiacoch. Dôležitejšie je, že Apple má plán a tak by sa to nemuselo odzrkadliť na peňaženkách zákazníkov a ani na finančnej strate koncom roka. Uvidíme.

Foxconn pracovníci - svetapple.skFoxconn pracovníci - svetapple.sk
Foxconn pracovníci – svetapple.sk

zdroj: TheVerge

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJTheVerge
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.