Po tom, čo spoločnosť OpenAI koncom minulého roka sprístupnila ChatGPT pre verejnosť, zažila obrovský úspech. Najmä s jazykovým modelom GPT-4, ktorý si môžete vyskúšať aj zadarmo, sú schopnosti umelej inteligencie skoro neuveriteľné.

Podobným smerom sa navyše začala uberať aj spoločnosť Google, ktorá spustila svojho chatbota Barda už aj na Slovensku. Čo však Apple? Technologický gigant z Cupertina sa zatiaľ tvári, že ho AI veľmi nezaujíma. Ako ale informuje Macrumors, nie je to celkom pravda. Apple už teraz tvrdo pracuje na vlastnej alternatíve pre ChatGPT.

Aj keď sa to možno nezdá, firma má dnes pomerne dosť skúsenosti s umelou inteligenciu, ktorou sú pretkané všetky jej softvérové produkty a operačné systémy. Nejde však o takú sofistikovanú záležitosť, akú dnes zákazníkom dokáže ponúknuť konkurencia. No a to je problém.

Spoločnosť Apple údajne nezaspala na vavrínoch a už teraz má mať podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg vyvinutý vlastný jazykový generatívny model, na základe ktorého bude v budúcnosti zostavovať svoje softvérové služby a produkty.

Apple GPT je vraj už teraz realitou. Zatiaľ však ide o prísne tajný projekt 

Zdroj: Apple / Bing (úprava redakcie)

Samotný projekt, na ktorom teraz softvérové tímy intenzívne pracujú nesie názov Apple GPT a využíva najmodernejší framework Ajax. O tom, akým spôsobom má byť využitý nový jazykový model spoločnosti Apple však v tejto chvíli mlčí aj samotný Gurman. Projekt je totiž prísne tajný a na povrch sa zatiaľ nedostali skoro žiadne informácie.

S touto novinkou je navyše oboznámených iba niekoľko pracovníkov a samotný framework pravdepodobne ešte stále nie je na sto percent dokončený. Pokiaľ by však išlo o tak sofistikovaný systém, aký používa spoločnosť OpenAI, možnosti by boli rôzne.

Umelá inteligencia od Apple by mohla ponúkať chatbota, prípadne odpovedať na otázky položené Siri a rovnako by mohla generovať obrázky, hlas a podobne. Pre spoločnosť by šlo o totálne „game changer“.

Horšou správou ale je, že aj keď Apple začalo na projekte tvrdo pracovať, jeho predstavenie je v tejto chvíli v nedohľadne. Najpravdepodobnejší termín vychádza až na konferenciu WWDC 2024, ktorá sa bude týkať najmä softvéru a vývojárov. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Návod: Takto si nainštalujete nový macOS 13 na váš Mac už teraz
Môže ťa zaujímať
- Reklama -