Talianský úrad pre hospodársku súťaž dnes udelil spoločnosti Apple a Google pokutu vo výške 10 miliónov eur (11 miliónov dolárov) za údajne zneužívanie osobných údajov používateľov na komerčné účely bez ich vysloveného súhlasu. Firmy sa týmto spôsobom mali dopustiť zjavného porušenia talianskeho spotrebiteľského kódexu.

Úrad tvrdí, že Apple a Google využívajú osobné údaje používateľov, ktoré zhromažďujú prostredníctvom svojich služieb na propagačné a hospodárske aktivity. Problém je však to, že spomenutí používatelia o tejto činnosti ani len nevedia.

- Reklama -

„Spoločnosť Apple priamo využíva ekonomickú hodnotu údajov používateľov, ktoré zhromažďuje, na to aby zvýšila predaje svojich produktov a/alebo produktov tretích strán prostredníctvom svojich komerčných platforiem (App Store, iTunes Store a Apple Books)“ 

Úrad pre dohľad tvrdí, že ani spoločnosť Apple a ani Google neposkytujú svojim zákazníkom dostatočné a okamžité informácie o tom, že ich údaje môžu byť použité na komerčné účely. Ako iste viete, táto téma je najmä v Európe v súčasnosti veľmi citlivá.

Apple je presvedčené, že v tomto prípade je nevinné 

Technologickému gigantovi z Cupertina je tiež vyčítané to, že v zmluvných podmienkach sa nenachádza tlačidlo, s ktorým by sa dalo zdieľanie osobných údajov úplne zastaviť.

Prečítajte si tiež  Kvíz: Odpoviete správne na všetkých 10 historických faktov ohľadom spoločnosti Apple?

No a aj keď v tomto prípade ide „len o 10 miliónov dolárov“, čo sú pre Apple drobné, firma sa plánuje odvolať.

Vo svojom oficiálnom stanovisku pre redakciu magazínu Macrumors uviedla, že talianske úrady sa mýlia, a že pokiaľ sa na jej platforme objavuje akékoľvek narábanie s citlivými osobnými údajmi používateľov, tí sú o tom vždy v dostatočnom predstihu informovaní. Uvidíme teda, akú bude mať tento prípad dohru.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.