Ani spoločnosť Apple nie je dokonalá. Sama občas poruší nejaký ten patent, alebo zákon, ktorý ju potom stojí desiatky, či dokonca stovky miliónov dolárov/eur. Stalo sa to aj teraz. Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž vyhodnotil po 8 rokoch, že Apple musí zaplatiť pokutu až 1,1 miliardy eur.

Apple Francúzku zaplatí viac ako 1 miliardu eur.

Hold porušovať zákony sa neoplatí. Francúzi vyšetrovali Apple celých 8 rokov. Dôvodom boli podozrenia z porušovania protimonopolnych zákonov. Teraz sa to dostalo do štádia, kedy poznáme výsledok celého procesu a Tima Cooka (CEO Apple), to zrejme nepoteší.

Firma pod jeho vedením, bude musiať zaplatiť až 1,1 miliardy eur za to, že obmedzovala spôsob, akým mohli predajcovia ponúkať produkty. Pokuta sa pri tom nevyhne ani firmám Tech Data a Ingram Micro. Tie mali s Applom pri tejto činnosti spolupracovať.

Tieto tri spoločnosti sa medzi sebou mali dohodnúť, že si na francúzskom trhu nebudú konkurovať. To malo podľa tamojších úradov narušiť hospodársku súťaž. Vo všetkých troch prípadoch sa jedná o veľkoobchody, ktoré nútili predajcov, aby neznižovali predajné ceny produktov. Výsledkom tohto procesu bolo, že tovar, od spoločnosti Apple predával na trhu skoro každý obchodník za rovnakú sumu.

Apple pochybilo aj pri iPadoch

Postupne sa objavilo aj ďalšie pochybenie, v oblasti iPadov. Apple tu malo obmedzovať jeho dodávky do iných obchodov v porovnaní so svojimi vlastnými prevádzkami, kde boli neustále na sklade.

Výsledkom je teda obrovská pokuta, ktorá určite nikoho kompetentného veľmi nepoteší. Podľa dostupných informácii ide v tomto prípade dokonca o najvyššiu pokutu v histórii, akú kedy tamojší Úrad pre hospodársku súťaž udelil. Spomínané dve spoločnosti budú musieť zaplatiť 76 a 63 miliónov eur.

Ako sa ale dalo očakávať, nikomu sa 1,1 miliardová pokuta príliš nepáči a právnici chcú zabojovať aspoň za to, aby bola nižšia, prípadne aby sa zrušila úplne celá. Firma teda určite podá odvolanie, takže ešte nejde o výsledný verdikt. Každopádne to pre Apple v týchto ťažkých časoch dozaista nie je veľmi príjemné…

Tim Cook komentoval pred akcionármi dôsledky koronavírusu na spoločnosť Apple.
Apple Francúzku zaplatí viac ako 1 miliardu eur. Porušovalo zákon.
Prečítajte si tiež  Prichádzajúci iPad Pro dostane novú mini-LED obrazovku. Nebude to však platiť pre oba modely
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.