Apple nemá v poslednej dobe najlepšie obdobie. Je to sotva niekoľko dní od toho, ako sme písali o porušení patentov, čo bude firmu stáť viac než 500 miliónov dolárov. Dnes prichádza tvrdá rana. Apple prehralo ďalší súd. V tomto prípade to bude stáť až 838 miliónov dolárov.

Apple zaplatí viac ako 800 miliónov dolárov za porušenie patentov.

O celom prípade sme informovali len relatívne nedávno. Vtedy sa spoločnosti podarilo odvolať. Ako sa však ukázalo, ďalšie prešetrenie prípadu zatiaľ nepomohlo. Výsledok je teda taký, že firma Caltech má dostať od Apple až 838 miliónov dolárov za patenty, ktoré boli jablkovou spoločnosťou zneužité. Jednalo sa o unikátne ochranné známky, ktoré súviseli s Wi-Fi. Rozhodnutie dnes potvrdil aj odvolávací súd v USA.

Samotný Caltech otvoril celý proces ešte v roku 2016, kedy oficiálne zažaloval Apple za porušenie celej série patentov. Tie firma získala medzi rokmi 2006-2012. Samotná technológia sa mala týka kódu IRA/LDPC.

Apple má rekordných 1,5 miliardy aktívnych zariadení po celom svete!
Apple zaplatí viac ako 800 miliónov dolárov za porušenie patentov.

Pomocou neho je možné využívať jednoduchší kódovací a dekódovací obvod. Pre zariadenie to teda v konečnom dôsledku znamená, že dokáže poskytnúť oveľa vyššiu rýchlosť prenosu dát v rámci štandardov Wi-Fi 802.11n a 802.11ac . Tie sa objavili pri takmer všetkých jablkových produktov.

Apple malo patenty zneužiť v iPhone, iPade, iPode Touch, Mac, Apple TV, AirPorte či Apple Watch. Dokopy sa jednalo o 4 porušenia, čo robí celú situáciu tak závažnou. Okrem Applu je v tomto spore „namočená“ aj spoločnosť Broadcom. Tej bolo nariadené, aby uhradila čiastku vo výške 270 miliónov dolárov.

No a pokiaľ si myslíte, že Apple to už vzdá a peniaze vyplatí, nie je to tak. Podľa dostupných informácii akurát právnici pripravujú ďalšie odvolanie, takže nie je celkom jasné, koľko sa celý spor bude ešte ťahať. Ľahko sa ale môže stať, že firma napokon zaplatí ešte viac ako teraz. Otázne teda zostáva, či sa odvolávať vôbec oplatí. Nechajme sa prekvapiť.

Apple zaplatí viac ako 800 miliónov dolárov za porušenie patentov.
Apple zaplatí viac ako 800 miliónov dolárov za porušenie patentov.
Prečítajte si tiež  Netflix plánuje obísť pravidlá App Store. Herné tituly budú dostupné individuálne
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.