Apple investuje 300 miliónov za čistotu v Číne

0
Apple investuje 300 miliónov za čistotu v Číne

Apple patrí medzi najväčšie spoločnosti sveta a rovnako tak aj medzi tie najbohatšie. Dôvodom je aj fakt, že vyrába milióny produktov, ktoré nakupujú zákazníci po celom svete každý jeden deň. Táto výroba má ale svoju daň na životnom prostredí. V Cupertine sa ale snažia robiť všetko preto aby dokázali svoje škody aspoň trochu zmierniť!

Je to dobré pre PR

Určite to samozrejme v Apple nerobia len preto. Svojim spôsobom pri počte vyrobených kusov produktov každý jeden deň dosť zaťažujú planétu. Nehovoríme len o rôznych škodlivých látkach, ktoré môžu touto výrobou unikať či vznikať. Vravíme napríklad aj o obrovskom množstve spotrebovanej energie, ktorá môže vznikať z neobnoviteľných zdrojov a taktiež jej výroba môže zaťažovať prírodu. Aj preto sa firma každý rok snaží a investuje stovky miliónov dolárov do obnoviteľných zdrojov, zachraňuje lesy a snaží sa recyklovať čo najviac zariadení, ktoré v minulosti vyrobila.

Tieto aktivity teda aspoň z časti navrátia životnému prostrediu to, čo mu spoločnosť Apple pred tým ukradla. Nie nadarmo je niekoľko rokov po sebe označovaná ako „najzelenšia spoločnosť sveta“. Na druhú stranu sú ale tieto aktivity dobré aj pre PR spoločnosti. Akonáhle sa totižto stane niečo veľké, kde sú v hre stovky miliónov dolárov, zbystrí celý svet a všade sa o tom píše. Jablková spoločnosť tým zlepšuje povedomie o svojej výrobe a pôsobí na svojich zákazníkov opäť o niečo priateľskejšie.

Posledným takýmto investičným krokom bolo 300 miliónov dolárov investovaných do Čínskych obnoviteľných zdrojov. Apple práve v tejto krajine vyrába väčšinu svojich produktov a tak je jasné, že obrovské množstvo energie samo spotrebuje.

Solárne panely sú zabudované po celej streche hlavného Apple Campusu - svetapple.sk

Solárne panely sú zabudované po celej streche hlavného Apple Campusu – svetapple.sk

Investícia

Spolu s 10 dodávateľmi sa firma rozhodla, že investuje vyššie spomenutú čiastku do fondu pre čistú energiu v Číne behom následujúcich štyroch rokov. Tento fond by mal vyvinúť projekty, pomocou ktorých sa podarí vyrábať až 1 gigawatt čisto obnoviteľnej energie v krajine. Len tak pre predstavu, takéto množstvo vyrobenej elektriky zodpovedá približne 1 miliónu napojených domácností. V reále je to pre miliardovú krajinu teda len kvapka v mori, na druhú stranu práve z kvapiek sa more skladá a časom možno začnú prispievať, alebo riešiť ekologickú otázku aj iné spoločnosti a nie len v Číne. Apple môže v tomto prípade byť aj takým vzorom.

Fond

Spomínaný fond bude spravovať spoločnsoť DWS Group. Práve táto firma patrí medzi najlepšie v obore, pretože sa špecializuje na udržateľné investície:

„V Apple sme hrdí na to, že sme sa spojili so spoločnosťami, ktoré sa snažia riešiť klimatické problémy. Sme nadšení, že sa tohto fondu zúčastnilo množstvo našich dodávateľov a dúfame, že pomôžeme aj podnikom, ktoré sú menšie priniesť pozitívny dopad na planétu Zem“

Apple teda evidentne chce byť vzorom pre ostatných a vymýšľa mnohé aktivity, aby sa mu to aj naozaj podarilo. Ako sme spomenuli vyššie, je to len kvapka v mori ale práve z kvapiek sa more skladá. Pokiaľ sa naučia aj iné firmy aspoň z časti vracať to, čo si od prírody „ukradli“ alebo čím prírode uškodili, všetkým sa nám bude žiť lepšie.

Nový fond napojí až 1 milión domácností - svetapple.sk

Nový fond napojí až 1 milión domácností – svetapple.sk

zdroj: independent, reuters, Apple Sets, macrumors, edgylabs, marketwatch, engadget

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk