4Apple využíva „sherlockovanie“ na to, aby vykrádal ostatných

Apple je majstrom v tvorbe kvalitného softvéru, ale neraz sa stáva, že jeho inšpirácia pramení z existujúcich aplikácií tretích strán. Tento jav je v technologickom svete známy ako „sherlockovanie“. macOS 26 Tahoe ukazuje, že táto prax pokračuje a populárne nástroje ako Raycast či Alfred môžu stratiť svoje výhody. Na tému upozornil český portál Živě.
V technologickej komunite sa stal pojem „Apple sherlocked these apps“ bežnou frázou. Vznikol na základe skutočnej udalosti z konca 90. rokov, keď Apple vydal v systéme Mac OS 8.5 nový vyhľadávač s názvom Sherlock.
Ten vedel vyhľadávať nielen názvy súborov, ale aj obsah v nich. Krátko na to však spoločnosť Karelia Software vytvorila vlastnú aplikáciu Watson, ktorá ponúkala ešte viac funkcií a mala podobný dizajn.
Keď v roku 2002 prišiel Apple s Mac OS X 10.2, vydal v ňom Sherlock 3, ktorý prevzal prakticky všetko, čo Watson ponúkal. Karelia síce obvinila Apple z plagiátorstva, no žalobu nikdy nepodala.
Watson postupne zanikol – a zrodil sa termín „sherlockovanie“, ktorý dnes označuje situáciu, keď Apple „zabije“ aplikáciu tým, že jej funkcionalitu pridá priamo do systému. A nutné je podotknúť, že sa s týmto praktikami nestretávame len v rámci operačného systému macOS, ale aj v iOS, watchOS či dokonca pri hardvérových produktoch. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane >>>