Apple je v súčasnosti jedna z najväčších a najznámejších softvérových a hardvérových spoločnosti sveta. Nakúsnuté jablko skrátka pozná úplne každý, a tak sa nemusíme čudovať tomu, že práve jej nápady sú inšpiráciou pre ďalšie a ďalšie spoločnosti, ktoré sú úspešné menej či viac. Jedna z takýchto firiem, ktorá je ale veľmi úspešná, môže byť napríklad aj ESET, ktorý zaiste pozná každý jeden z nás. Ten plánuje na Slovensku vybudovať nové výskumné centrum, avšak ako ukazujú vizualizácie, na niečo sa nápadne podobá!

ESET a jeho budúci “Apple Park”

Firma, ktorá sa už roky stará o bezpečnosť počítačov pochádza práve zo Slovenska a možno by to jeden nepovedal, je to spoločnosť svetových rozmerov. Tento fakt chce potvrdiť aj svojim novým výskumným strediskom, na ktorom v súčasnosti usilovne pracuje. ESET predstavil projekt svojho budúceho pracoviska a ako sa ukazuje, takýto projekt nám veľmi pripomína niečo od Apple. Áno, hovoríme o budúcej centrále, ktorá bude už o pár týždňov otvorená a začnú v nej pracovať prví zamestnanci.

Pre ESET tento projekt vytvorila firma Atelier A11 a snažili sa očividne zachovať čo najjednoduchší dizajn. Ako základ pre stavby si ale zobrali kruhy rovnako ako Apple. Podoba je tu tiež v hlavnej budove, tá má tiež kruhový tvar. Určite by sme to ale nenazývali priamym kopírovaním. Ak sa pozrieš na fotky, uvidíš značné rozdiely a hoci oba projekty sa v charakteristických črtách až nápadne podobajú v skutočnosti sú úplne iné a ak niečo pochádza od Apple, tak je to len inšpirácia. Celý komplex totižto vyzerá fantasticky a Atelier A11 odviedol výbornú prácu.

Zaujímavý je tiež fakt, že tento areál by mal byť vybudovaný na mieste, kde stojí nedokončená nemocnica. Jej problémom je to, že od plánu výstavby sa časom akosi upustilo a tak slovenské ministerstvo zdravotníctva ponúklo priestor na predaj. Zatiaľ nie je jasné, kto ho nakoniec kúpi, ale práve ESET, ktorý si dal na tomto mieste vytvoriť projekt budúceho sídla je asi najväčší kandidát. Celý areál by mohol zamestnať až 14 000 ľudí, čo je teda poriadne číslo a súčasťou by mala byť samozrejme jedáleň, športoviská, rozsiahly park a tiež iné benefity, ktoré budú mať zamestnanci ESETu k dispozícií. Ide o to vytvoriť príjemné a ekologické pracovné prostredie, a to sa určite podarí. Stačí sa pozrieť na vizualizácie.

Ak sa podarí celý projekt schváliť, výstavba by mala trvať zhruba 5 rokov. Nie je to málo, ale tak samotný Apple Park je vo výstavbe tretí rok. To znamená, že by to na slovenské pomery nemuselo byť vôbec také zlé. Celé by to malo stať vyše 100 000 000 eur. Minimálne taký má zhruba ESET rozpočet na výstavbu. My už len tajne veríme, že sa všetko podarí a stavebné práce začnú čo najskôr. Aj Slovensko chceme mať moderné, no nie?

Eset - svetapple.sk

Eset - svetapple.sk

Eset - svetapple.skEset - svetapple.sk

Eset - svetapple.sk

 

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here