Spoločnosť Apple od roku 2018 strategicky najala viac ako tridsať odborníkov na umelú inteligenciu zo spoločnosti Google, čo je významný krok, ktorý predznamenáva jej vstup do sveta pokročilej umelej inteligencie. Firma má však ešte jedno tajomstvo, o ktorom nás informoval Macrumors.

Technologický gigant z Cupertina totiž neposilňuje svoj AI tím len v Spojených štátoch, ale svoju prítomnosť rozširuje aj v Európe. Dôkazom je nové výskumné pracovisko vo švajčiarskom Zürichu, o ktorom firma doteraz nerozprávala. Cieľom tohto utajeného laboratória s názvom „Vision Lab“ je podporovať inovácie v oblasti umelej inteligencie, s čím súvisia aj nedávne akvizície európskych startupov, ako sú FaceShift a Fashwell.

Tím v Zürichu údajne pracuje na sofistikovaných modeloch AI, ktoré integrujú textové a vizuálne údaje s cieľom zlepšiť odpovede na otázky. Celý projekt má súvisieť s viac, ako desaťročným vývojom hlasového asistenta Siri, ktorý si zaslúži veľký upgrade.

Apple v tomto smere investuje do neurónových sietí, čo je vlastne technológia inšpirovaná fungovaním ľudského mozgu a v budúcnosti by mohla byť kľúčová pre vývoj pokročilých AI technológií.

Apple prebral ľudí zo spoločnosti Google 

Ako píše denník Financial Times, je pozoruhodné, že v poprednom AI tíme spoločnosti Apple pracujú významní bývalí výskumníci spoločnosti Google, ako napríklad Samy Bengio a Ruoming Pang, čo ešte viac posilňuje jej odborné znalosti v tejto oblasti.

Vymenovaní odborníci sa podieľajú na vývoji „základných modelov“, ktoré sú ústredným prvkom stratégie spoločnosti Apple v oblasti AI a už čoskoro ich uvidíme aj v praxi v budúcich operačných systémoch.

Umelá inteligencia od Apple sa ukáže v iOS 18

iOS 18 iPhone
Zdroj: Unsplash / Abhijeet Barak (úprava redakcie)

Prakticky niekoľko mesiacov sa vo veľkom hovorí o tom, že spoločnosť Apple v operačnom systéme iOS 18 predstaví nové funkcie založené na AI, ktoré vylepšia aplikácie / Funkcie ako Siri, Spotlight a Apple Music.

Očakáva sa, že tieto vylepšenia budú poháňané vlastnými jazykovým modelom spoločnosti Apple, ktorý bude bežať priamo v zariadení, čo poukazuje na opatrný, ale inovatívny prístup k vývoju AI, pravdepodobne ovplyvnený diskusiami o spolupráci s gigantmi, ako sú Google, OpenAI a Baidu.

Predstavenie týchto AI inovácií v podaní Apple je naplánované na nadchádzajúcu Worldwide Developers Conference (WWDC 2024), ktorá odštartuje už 10. júna.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple vráti do Apple Watch funkciu, ktorá zmizla s príchodom watchOS 10
Môže ťa zaujímať
- Reklama -