Spoločnosť Apple ešte v auguste 2021 súhlasila s návrhom, že zaplatí astronomických 100 miliónov dolárov vývojárom a vykoná zmeny vo svojom internetovom obchode App Store, pre ktoré čelila hromadnej žalobe.

A pokiaľ hľadáte Apple zariadenia za bezkonkurenčné ceny, vyskúšajte nášho partnera iSpot. E-shop ponúka aj zľavy, vďaka ktorým ušetríte stovky eur.

Teraz sa ku celej veci vyjadrila aj sudkyňa Yvonne-Gonzalez Rogersová, ktorá na prípad dlhodobo dohliada. Včera zverejnila správu, že dohodu plánuje schváliť, ale zároveň vyjadrila obavy zo sumy, ktorú si plánuje účtovať právny zástupca vývojárov.

Ako píše portál Law360 (prostredníctvom Macrumors), Rogersová uviedla, že potrebuje získať viac údajov o požadovanej odmene pre advokáta. Jej cieľom je zistiť, o koľko vyššie uvedená odmena zníži nároky malých developerov.

Len pre predstavu, samotný právnik mal v tomto prípade zarobiť až 27 miliónov dolárov, čo predstavuje z celkovej sumy 100 miliónov dolárov pomerne veľkú časť financií. Rogersová tvrdí, že požiadala o matematický rozpis toho, o koľko by každý člen žaloby dostal viac, ak by namiesto 27 miliónov dolárov udelila právnikovi „iba“ 25 miliónov odmenu.

Apple znížilo aj provízie v App Store

Logo aplikácie App Store s pozadím aplikácií
Zdroj: Appleinsider

Na záver len spomenieme, že samotná žaloba sa týkala vývojárov, ktorí ju podali ešte v roku 2019 kvôli nevýhodným podmienkam v App Store. Tvorcovia softvéru neboli spokojní s vysokou 30 % províziou, ktorú spoločnosť Apple pýtala za každú transakciu vo svojom internetovom obchode.

Firma všetko napokon vyriešila prostredníctvom programu App Store Small Business, ktorý znížil províziu na 15 %. Platí však len pre menších vývojárov, ktorí majú nižší obrat ako 1 milión dolárov ročne. Ak túto sumu prekročia, automaticky nabehnú na starý, 30 % systém.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here