Apple patrí medzi najväčšie technologické spoločnosti na svete, pričom jej bankovým účtom denne pretečú možno aj miliardy dolárov. Presne to chcel zneužiť jeden zo zamestnancov, ktorý sa rozhodol firmu okradnúť o skoro 16 miliónov eur. A hoci si to dlho nikto nevšimol, napokon prišiel na psa mráz. Téme sa venoval Appleinsider.

Pokiaľ vás zaujíma, ako Dhirendra Prasad dokázal odcudziť takúto obrovskú čiastku peňazí bez toho, aby na seba upozornil, odpoveď je jednoduchá. Robil to veľmi sofistikovaným spôsobom. Keďže pracoval na odberovom oddelení, mal pomerne ľahký prístup ku rôznym objednávkam, ako aj faktúram. Prasad si dokonca našiel dvoch spolupáchateľov, s ktorými prijímal úplatky a pre spoločnosť Apple objednával tovar, ktorý nikdy neprijala.

Sám pritom, ako dlhoročný zamestnanec, poznal interné postupy, ktoré slúžili na detegovanie podobných podvodov. Dával si teda veľký pozor, aby sa im vyhol a u kontrolórov či účtovníkov nevzbudil žiadne podozrenie. Podobné praktiky sú však vždy iba dočasné a keď Prasad odhalili a zatkli, sám sa ku kriminálne činnosti priznal.

Apple okradol o 16 miliónov eur. Teraz to musí všetko vrátiť 

Vo výsledku sa mu podľa dostupných údajov podarilo ukradnúť až 17,4 milióna dolárov, čo je v prepočte asi 16 miliónov eur. Za takéto podvody musí Prasad pochopiteľne pykať. Súd mu udelil až 3 roky za mrežami, pričom týmto trestom to zďaleka nekončí.

Prasad musí spoločnosti Apple vrátiť aj vyššie uvedených 17,4 milióna dolárov, ktoré nadobudol svojimi podvodmi. Už teraz prišiel o 5,5 milióna dolárov, ktoré mal na účte a takisto mu prepadol majetok v odhadovanej výške 8,1 milióna dolárov, pričom na konci dňa musí zaplatiť ešte 1,9 milióna dolárov za krátenie dane.

Vo výsledku to teda pre Prasadq vôbec nedopadlo dobre, hoci si svoje podvody užíval celých desať rokov (2008 – 2018), kým mu na ne prišli. So spoločnosťou Apple sa však takýmto spôsobom nezahráva.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako používať tmavý režim pre rozhranie v macOS Monterey
Môže ťa zaujímať
- Reklama -