Keď Steve Jobs uvidel potenciál v koncepte osobných počítačov, okamžite sa ho snažil podchytiť a presadiť. Pomáhal mu s tým aj Steve Wozniak, počítačový inžinier, ktorý stál za väčšinou technických riešení prvých zariadení. Aj keď mala táto dvojica zo začiatku problém svoje nápady predať, napokon sa to podarilo a získali objednávky na 50 počítačov Apple I od miestnej počítačovej predajne.

Na prelome rokov 1975 a 1976 teda vznikol stroj, ktorý mal niekoľko pozoruhodných vlastností. Na zobrazovanie informácií používal televízor ako displej (v tej dobe neboli bežné počítače s displejom) a tak isto zvládol spolupracovať s kazetovým magnetofónom, pre spúšťanie a ukladanie programov pri rýchlosti až 1 200 bitov za sekundu. V polovici 70-tých rokov šlo o vysoký nadštandard.

Keďže sa celý biznis začal postupne rozrastať, Jobs a Wozniak prijali do svojho týmu Ronalda Wayna, aby im pomohol dokončiť objednávku včas. Napokon vyrobili niečo vyše 200 počítačov Apple I, ktoré sú v dnešnej dobe extrémne vzácne.

Apple II ako seriózny počítač s vysokou investíciou

Netrvalo dlho a trojica sa chcela posunúť ďalej. Vďaka zručnostiam Steva Wozniaka začali práce na nástupcovi Apple II, ktorý už dokázal pracovať s vlastným grafickým rozhraním a neskôr aj s farbami. Jobs sa počas toho zaoberal dizajnom celého zariadenia.

Nakoľko sa Apple I predával v podstate len ako základná doska, pričom všetky ostatné komponenty bolo potrebné dokúpiť samostatne, Apple II mal mať vlastnú počítačovú skrinku a klávesnicu, aby pôsobil ako celok.

Vývoj takéhoto zariadenia pochopiteľne nebol lacný a Steve Jobs začal zháňať peniaze, aby sa z malej „garážovej firmičky“ stala seriózna spoločnosť. Banky tejto trojici (vtedy ešte Jobs, Wayne a Wozniak) peniaze požičať nechceli, pretože sa im zdala predstava osobného počítača v druhej polovici sedemdesiatých rokov ako nereálna.

Netrvalo ale dlho a spoločníci stretli Mika Markkulu, amerického podnikateľa a neskôr „anjelského investora“ spoločnosti Apple, ktorý s nimi podpísal bankovú pôžičku vo výške 250-tisíc amerických dolárov.

1. apríla 1976 teda vznikla spoločnosť Apple Computer, Inc, pričom Roland Wayne ju opustil už po 12 dňoch. V minulosti sa popálil pri podnikaní a nechcel to riskovať znova. Hodnota jeho podielu by v roku 2021 predstavoval približne 100 miliárd amerických dolárov.

Prečítajte si tiež  iOS má silné zabezpečenie, no v praxi ho nevyužíva
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.