Počítač Apple I v dražbe

V súčasnosti už existuje iba veľmi málo zachovaných počítačov od Apple, s ktorými firma začínala pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Jeden cenný kúsok sa ale objavil v aukcii, ktorá bude zahájená 10. decembra 2020. Ako sme už uviedli vyššie, cennosťou má byť aj originálne balenie s podpisom Steva Wozniaka (spoluzakladateľa jablkovej spoločnosti).

Apple I bol úplne prvým počítačom, ktorý Apple vyrobilo ešte v roku 1976. Partiou niekoľkých inžinierov a kamarátov bol skladaný v garáži u rodičov Steva Jobsa a následne predávaný za sumu 666,66$. Za celý čas produkcie vzniklo iba 175 kusov, kvôli čomu je dnes toto zariadenie extrémne hodnotné. Podľa neoficiálnych informácií sa z nich do dnešných dní zachovala iba menšia polovica (v rôznom stave).

Počítač, ktorý sa bude o niekoľko dní dražiť, obnovil a zrenovoval expert na elektroniku, Corey Cohen. Sám posudzuje stav podobných produktov a tomuto počítaču udelil osem bodov z desiatich (vynikajúce hodnotenie). Podpis od Steva Wozniaka sa na originálnu krabicu dostal v roku 2005.

Súčasťou ponuky je aj originálne príslušenstvo Apple Cassette Interface (ACI), návod na obsluhu, napájací zdroj, klávesnica, monitor značky Sanyo (1976) a kazetový prehrávač Panasonic. Pokiaľ vás to zaujalo a mali by ste záujem, pripravte si poriadny balík peňazí.

Uvádzacia cena je vyčíslená na 50 000$ (cca 42 tisíc eur). To je ale pochopiteľne len základ. V minulosti sa rovnaký stroj vydražil aj za 815 000$ (cca 686 tisíc eur). Hodnota je teda poriadne vysoká a zaručene sa jedná o zaujímavú investíciu do budúcnosti.

Prečítajte si tiež  Apple bude v Európe stavať prvé dátové centrá!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.