Každý elektronický produkt potrebuje na doplnenie šťavy kvalitnú a výkonnú nabíjačku. Technológie sa posúvajú vpred a inžinieri prinášajú nové spôsoby, akými si môžete doplniť batériu v akumulátoroch. Jedným z nich je aj takzvaný GaN adaptér. Počítač vďaka nemu nabijete až 2.5x rýchlejšie. No a nie je to len sci-fi, Apple ho chce začať skutočne používať.

Apple plánuje predstaviť GaN adaptér.

Najnovšie informácie z technologického prostredia hovoria o tom, že Apple a niekoľko ďalších firiem plánujú v roku 2020 začať používať GaN nabíjací adaptér. O nové informácie sa dnes postaral portál IT Home (cez Gizchina). Tie hovoria, že túto technologickú novinku nájdeme už čoskoro v produktoch od Xiaomi, Huawei, Oppo, Samsungu a dokonca Apple (čo je pre nás najdôležitejšie).

Samotný GaN adaptér a teda „Gallium Nitride“, dokáže poskytnúť rýchlejšie nabíjanie cez USB-C kábel. Podľa dostupných údajov je to až 2-2.5 násobný rozdiel k lepšiemu oproti súčasným adaptérom, ktoré dostávame k počítačom ako príslušenstvo.

Okrem iného má táto technológia výhodu v menšom množstve súčiastok, ako nachádzame v kremíkových nabíjačkách. Samotný GaN adaptér je teda o čosi menší a tiež ľahší. O jeho produkciu sa už dnes stará aj spoločnosť Choetech. Jej 61w nabíjačka je presne o polovicu menšia ako tá, ktorú dodáva Apple k Macu.

Apple plánuje predstaviť GaN adaptér. Nabíjať budeme 2.5x rýchlejšie!
Apple plánuje predstaviť GaN adaptér. Nabíjať budeme 2.5x rýchlejšie!

Podobnú nabíjačku nedávno predstavila aj čínska konkurenčná spoločnosť Xiaomi. Technológia GaN bude teda pravdepodobne v následujúcich rokoch veľmi rozšírená a populárna.

Čo sa týka Applu tak spoločnosť by tu mohla predstaviť jeden univerzálny adaptér, ktorý bude možné používať pre Mac, iPhone, iPad a ostatné produkty. Uvidíme. Zatiaľ sú to všetko len dohady a žiadne oficiálne informácie. Na druhú stranu by ale zavedenie GaN adaptérov dávalo zmysel a spoločnosti (nie len Apple) by to posunulo o krôčik vpred. Držíme teda palce a Dúfame, že sa technológie dočkáme už čoskoro!

Apple plánuje predstaviť GaN adaptér. Nabíjať budeme 2.5x rýchlejšie!
Apple plánuje predstaviť GaN adaptér. Nabíjať budeme 2.5x rýchlejšie!
Prečítajte si tiež  Video: Pozrite sa na funkčný prototyp nabíjačky AirPower, ktorú Apple nikdy neuviedlo na trh
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.