V posledných rokoch sa na spoločnosť Apple valí vlna kritiky, ktorá v očiach zákazníkov robí z tejto spoločnosti čoraz horší gigant. Pravda, niektoré produkty jednoducho neboli dostatočne inovatívne a niektoré produkty možno nesplnili očakávania miliónov ľudí po celom svete. Apple má ale jedno šťastie. Má vybudovaný ekosystém po celom svete a ten spája možno aj miliardu používateľov. Práve to je najväčšia sila tejto spoločnosti a práve to je to, prečo je Apple tam, kde je!

Pozrime sa na to inak

Jasné, môžeme hovoriť stále dookola, že Apple bez Jobsa už nie je to čo bývalo, Tim Cook nie je dobrý generálny riaditeľ spoločnosti atď. Niektoré tieto reči sú samozrejme oprávnené, ale netreba zabúdať na to, že Cook je celkom iný človek a firmu riadi iným spôsobom. Nech už je tento spôsob akýkoľvek iný, určite je dobrý, alebo aspoň celkom dobrý. Firma stále inovuje, aj keď možno trošku pomalšie, a predaje sú stále na maximách. To, že jeden rok Apple nepredalo toľko iPhonov, ako keď vyšiel model 6, ktorý mal dve verzie a pri oboch väčší displej neznamená, že sa firme nedarí.

- Reklama -

Samozrejme, všetko môže dopadnúť veľmi rýchlo aj zle. Stačí jeden jediný chybný krok a začnú sa objavovať ďalšie a ďalšie, čo môže skončiť katastrofou. Ja sám som zopár krát v posledných týždňoch “kydal” na túto firmu. Nesplnila moje očakávania, ale pred pár dňami som sa konečne dostal ku stále ťažko dostupnému iPhonu 7 Plus vo farbe Jet Black. Hoci som mal model 6S a najnovší počin ma pri predstavení až tak neohúril, zase mám ten pocit, že táto firma prináša tie najlepšie produkty na svete. Problém inovácie totižto môže byť aj v tom, že Apple už nemá moc čo inovovať. Smartfóny sú naozaj moderné a dostali sa do takého štádia, že je ťažké vymýšľať nové a nové technológie.

Iste, firma by mohla využiť niektorý so svojich patentov, ktorých má naozaj hojne, no netreba zase zabúdať na to, že tieto patenty musia byť použiteľné každý deň. To znamená, že nepôjde o niečo, čo človek raz vyskúša a potom to nebude nikdy používať. Súčasný iPhone je vrchol toho, čo dokáže súčasný mobilný priemysel ponúknuť. Možno, že nemá zaoblený displej, o tom to ale vôbec nie je. Má všetko, čo človek potrebuje a hlavne, toto všetko bezproblémovo funguje.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt macbook pro 13" 2016

To isté platí aj o nových počítačoch MacBook Pro. Nechcem si teraz sám klamať, kritizoval som ich, čo bolo v článkoch určite patrične cítiť. S odstupom času ale zisťujem, že tento krok možno nebol taký dobrý pre profesionálnych používateľov, no bol fantastický pre masy. Ľudia milujú MacBook a tie nové sú skutočne nádherné. Touch Bar je možno na prvý pohľad zbytočná technológia, ale opäť je spracovaná tak dokonalo, že to človek túži mať. Výkonnostne sú pre ľudí vynikajúce. Ak si ceny zrovnáme s konkurenciou, možno sú omnoho vyššie a ponúknu menej. Apple bolo ale vždy omnoho drahšie ako ostatní a ľudia ho aj napriek tomu kupovali, pretože ho milujú.

Kúpia si aj produkt, s ktorým nie sú úplne spokojní a keď ho začnú používať, majú pocit, že spravili dobrý krok. Iste, toto nemusí fungovať pri každom, ale pokiaľ má firma viac ako miliardu aktívnych používateľov po celom svete, myslíme, že dokáže poriadne prosperovať aj pri (na jej pomery) minimálnych predajoch. Nezabúdajme ani na moment prekvapenia, ten majú v Apple veľmi radi. Možno, že príde iPhone, ktorý nám všetkým zavrie ústa a prinúti nás ísť si zase vystáť rad pred nejakým obchodom, kde bude dostupný. Apple ďakujeme ti za to čo robíš a rob to ďalej, ide ti to!

dsc_6546

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.