Až donedávna analytická komunita predpokladala, že v prípade počítačov Mac sa najskôr dočkáme nástupcov v rámci modelovej rady MacBooku Pro alebo Air. Na poslednú chvíľu sa ale pár dní pred Apple Eventom objavili chýry o novom Macu, ktorý mal doraziť pod označením Studio. Zdá sa, že tieto predpoklady sa nakoniec na 100 % potvrdili.

Prečítajte si tiež  Apple predstavilo najvýkonnejší procesor z rodiny Apple Silicon. Zoznámte sa s čipom M1 Ultra

Nový Mac Studio predstavuje počiatok novej modelovej rady, ktorá bude určená v prvom rade pre profesionálov. Najväčší dôraz je preto kladený na výkon a rýchlosť, ktorej má nový počítač doslova na rozdávanie.

Nový Mac Studio si síce prepožičal dizajn od svojho menšieho súkmeňovca Macu Mini, no po technickej stránke je úplne inde. Mac Studio je vybavený čipom Apple Silicon M1 Max, ako aj novým ešte výkonnejším procesorom M1 Ultra. Toto profesionálne zariadenie bude niekoľkonásobne rýchlejšie ako špičkový Mac Pro.

Konektivita s veľkým K 

Vývojári sa poriadne vytiahli aj v otázke konektivity. Rovnako ako v prípade profesionálnych modelov MacBooku Pro z minulého roka, ani v tomto prípade nesmie chýbať slušná nálož portov a foriem pripojenia. So stolným počítačom sa však možnosti ešte navyšujú.

Mac Studio disponuje štyrmi portami Thunderbolt 4 USB-C, nechýba ani 10Gb ethernetový port, dva vstupy USB-A, HDMI a audio jack 3,5 mm konektor. Počítač samozrejme podporuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.

Procesor M1 Max obsahuje dva porty USB-C na prednej strane, zatiaľ čo M1 Ultra má dva porty Thunderbolt 4. V prednej časti je zakomponovaný aj slot na kartu SD.

Výkon ako nikdy predtým

Mac Studio s čipom M1 Max bude fungovať až o 50% rýchlejšie ako Mac Pro so 16-jadrovým Xeonom a 2,5-krát rýchlejšie ako 27″ iMac s 10-jadrovým procesorom Core i9.

Konfigurácia M1 Ultra je údajne až 3,8-krát rýchlejšia ako 27″ iMac a až o 60% rýchlejšia ako Mac Pro. Apple síce zatiaľ nešpecifikovalo testy ani podmienky, ktoré viedli k týmto výsledkom, no už čoskoro sa dočkáme prvých benchmarkov, ktoré nám prezradia viac.

V konfigurácii s čipom M1 Max dostane Studio 64 GB RAM a v prípade najvýkonnejšieho čipu M1 Ultra až 128 GB RAM. S takouto dávkou výkonu bude Mac Studio možné pripojiť až k štyrom obrazovkám Pro XDR displejom.

Aby sme vám uviedli príklad, aký je tento počítač v reálnom svete výkonný, bez problémov by mal zvládnuť prehrávať až 18 streamov v rozlíšení 8K vo formáte Pro Res. A to už je niečo!

Apple nezabudlo spomenúť ani priamu konektivitu s novým externým monitorom Studio Display, ktorý rovnako ako Mac Studio tiež zažil svoju premiéru na dnešnom Apple Evente. Ktoré z nových zariadení, ktoré dnes Apple predstavilo vám učarovalo najviac? Podeľte sa s nami v sekcii komentárov pod článkom.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -