Apple dnes prestavilo dlho očakávaný mobilný operačný systém iOS 11 a noviniek je toľko, že to bude problém vtesnať do jedného jediného článku. Presne preto sme sa to rozhodli len tak stručne opísať a časom ťa budeme informovať o novinkách jednotlivo, aby si dostal čo najviac informácií.

iOS 11

Nový mobilný operačný systém od Apple predstavil Craig Federighi, ktorý vyšiel na pódium na pozvanie od Tima Cooka. Okamžite sme sa dozvedeli o novinkách v aplikácií iMessage, ktorá nám omnoho jednoduchšie umožní používať nálepky. Rovnako tak v Apple zapracovali aj na úložisku a omnoho rýchlejšom zálohovaní aplikácie.

To boli zatiaľ len také drobnosti. Jednou z hlavných vecí bolo totižto predstavenie vylepšeného Apple Pay. Apple totižto predstavilo možnosť, ako môžeme zdielať peniaze od užívateľa k užívateľovi. Je to jednoduché a funguje to práve cez aplikáciu „Správy“.

Jednoducho si nastavíš konkrétnu sumu a tá ti odíde z účtu po tom, ako ju potvrdíš. Všetko je samozrejme maximálne bezpečné a overované tvojim odtlačkom prsta.

Rovnako tak sme sa dozvedeli, že Apple Pay je v dnešnej dobe rozšírený až v 50% pobočkách v USA a je to číslo 1 v mobilných platbách. Apple teda pomaly ale isto dobýva so svojou „peňažnou službou“ svet a je možné, že sa onedlho dostane aj ku nám, na Slovensko či do ČR.

Appky - svetappl.sk

Novinky si samozrejme zaslúžila aj hlasová asistentka Siri. Apple zapracovalo na jej hlase a prejave, ktorý po novom znie omnoho prirodzenejšie, pretože využíva technológiu učenia sa. Dokonca sme sa dočkali aj prekladača, ktorý bude v Siri zabudovaný (aj keď zatiaľ iba ako beta verzia). Možnosť bude prekladať medzi jazykmi: čínština, francúzština, nemčina, taliančina, španielčina a samozrejme angličtina.

Táto novinka bude určite potešením pre tých, ktorí radi cestujú, no problémom je práve jazyková bariéra. Siri tiež pracovala na celkom nových technikách, pomocou ktorých nám bude lepšie rozumieť. Všetko bude zosynchronizované na všetkých zariadeniach. Komunikácia bude šifrovaná od užívateľa k užívateľovi. Apple v tomto prípade dbal veľmi silno na našu bezpečnosť.

Prekladanie - svetapple.sk

Rovnako tak dostala vylepšenie aj knižnica fotografií, ktorá nám bude schopná navrhnúť tie najlepšie fotky a videá. Apple tu taktiež vyriešil problém s horizontálnym a vertikálnym videom zaujímavým otočením. To, ako to ale celé funguje treba vidieť až v praxi. Samotné kontrolné centrum dostane jednu samostatnú obrazovku. Aj to je novinka, na ktorú sa veľmi tešíme.

Pamätáš si ešte časy, kedy boli Apple mapy skôr na hanbu ako na úžitok? To je už dávno minulosť a Apple pracuje na tom, aby mal tie najlepšie mapové podklady na svete každý jeden deň. Okrem iného do tejto aplikácie pridáva aj vylepšenia, ktoré nám zas raz pomôžu s orientáciou na pre nás neznámych miestach.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Ultra dostanú výrazne väčší displej: Vieme kedy príde tento model na trh

Hovoríme o plánoch veľkých obchodných centier či letísk, ktoré začnú pribúdať vo všetkých väčších mestách. Mapy budú po novom vedieť zobraziť aj jednotlivé rýchlostné limity a upozorniť na ne šoféra vozidla. Keď už sme pri tom šoférovaní, pribudne tu aj funkcia, ktorá dostala názov „Nerušiť pri šoférovaní“. Ten asi hovorí za všetko. Táto funkcia by mala zvýšiť samotnú bezpečnosť jazdy.

iOS 11 - svetapple.sk

AirPlay 2 protokol nám zaistí nové možnosti zdieľania napríklad cez reproduktory či Apple TV. Funkcia nám umožní zdielať náš playlist s inou osobou, ktorá ho môže napríklad upravovať či pridávať doň vlastnú hudbu. Apple tiež predstavilo Music Kit.

Ten nám zabezpečí prístup aplikácií tretích strán k Apple Music. Táto služba má len tak mimochodom už 27 miliónov platiacich zákazníkov. Je síce pravda, že na Spotify sa to zatiaľ nechytá, no aj tak je to za dva roky od predstavenia veľmi slušný výkon!

Veľkou zmenou prešiel aj samotný AppStore, ktorý dostal celkom nový vizuál. V Apple si evidentne uvedomili, že nič nemôže trvať naveky, a tak tento vizuál kompletne prerobili a aplikácia bude vyzerať úplne ináč. Dôraz tu bol kladený najmä na jednoduchosť a použiteľnosť.

Novinkou pre nás bude potom celkom nová zložka „Dnes“, ktorá bude slúžiť k tomu, aby sme mohli objavovať celkom nové aplikácie. Súčasťou zložky bude tiež možnosť prečítať si jednotlivé príbehy od vývojárov.

To znie teda veľmi zaujímavo a uvidíme, ako to bude vyzerať v praxi. AppStore ponúkne aj nové zložky pre aplikácie a hry. Do aplikácií taktiež prichádza po novom aj strojové učenie a vývojári dostanú pre jeho využite aj celkom nové API. Pri prehliadaní aplikácií si budeš môcť pozrieť či rovno aj zakúpiť in-app nákupy, ktoré samotná aplikácia ponúka.

Nový AppStore - svetapple.sk

Nový AppStore - svetapple.sk

Apple tiež predstavilo celkom nový AR Kit, čo je vlastne rozšírená realita priamo v novom operačnom systéme iOS 11. Možno sme to nečakali takto skoro, ale predsa, je to tu! Ide o developerský kit, ktorý umožňuje využiť technológie rozšírenej reality vyvinuté Applom. Vďaka tomu sa iOS stane najväčšou AR platformou na svete.

Dočkáme sa podpory rôznych aplikácii či hier. V zásade dal vývojárom omnoho väčšie možnosti pracovať na rozšírenej realite a to všetko v prospech nás, používateľov. Uvidíme, kam sa AR Kit posunie do septembra, kedy by mal byť predstavený iPhone 8.

Ako všetci vieme, vertikálne uložené šošovky fotoaparátu by mali byť odôvodnené práve virtuálnou realitou, ale zatiaľ nevieme, či Apple plánuje napríklad vlastné okuliare alebo niečo iné.

Prečítajte si tiež  Ďalší iPhone X z Číny. Tentoraz z dielne Huawei!

O tejto technológií sa teda viac dozvieme v následujúcich mesiacoch. Tak či onak, každý kto mohol vidieť priamy prenos z WWDC určite potvrdí, že v kombinácií s novými iPadmi Pro vyzerala virtuálna realita od Apple skutočne pôsobivo!

Virtuálna realita - svetapple.sk

Apple představil iOS 11

To je zatiaľ všetko. Noviniek bolo tento rok myslíme si viac ako dosť, aj keď došlo skôr k vylepšeniam a nie zásadným zmenám tak, ako pri minulej WWDC, kedy bol predstavený iOS 10.

Tak či onak, na nás Apple zapôsobilo a už dnes sa tešíme na novinky, ktoré budeme môcť na jeseň používať. Len tak mimochodom, beta verziu IOS 11 si budú môcť vývojári vyskúšať už dnes večer a verejnosť v public bete do mesiaca!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.