Spoločnosť Apple musela ustúpiť prísnym pravidlám Európskej únie a do svojich zariadení zaviesť USB-C konektor, ktorý nahradí Lightning konektor pochádzajúci ešte z roku 2012. Táto zmena vyplýva z novej legislatívy a aj keď Apple tvrdí, že jej veľmi nefandí, v skutočnosti je to celkom dobrý posun smerom vpred.

Používatelia totiž po novom nebudú musieť používať v prípade cestovania dve, alebo tri rozličné nabíjačky, ale svoj iPhone, iPad či počítač Mac nabijú cez jeden kábel. A aj keď Apple použil USB-C v iPhone 15 / 15 Pro, čo môžeme považovať za veľký krok, ešte stále ho nepridal do mnohých produktov, ktoré radíme medzi príslušenstvo pre počítače Mac. Reč je napríklad o Magic Keyboard, Magic Mouse, alebo Magic Trackpade.

Je síce pravda, že nové pravidlá Európskej únie by mali vstúpiť do platnosti až niekedy koncom roka 2024, no Apple sa s inováciou produktového portfólia nikam neponáhľa.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Počítače Mac totiž prešli inováciou ešte koncom októbra, kedy sme sa dočkali trojice procesorov s označením M3, ktoré boli použité v rôznych počítačoch a tiež inovovanom iMacu 24″, ku ktorému je nutné používať pribalenú klávesnicu, myš či Trackpad.

Na túto tému však zareagoval portál Macrumors, ktorý citoval informáciu prevzatú z webu Instant Digital. Na základe únikov sa podarilo zistiť, že Apple inováciu v tomto smere skutočne chystá a dočkáme sa jej už čoskoro.

Všetko príslušenstvo prejde na USB-C

Príslušenstvo Apple Mac
Zdroj: Unsplash / Tien Vu Ngoc (úprava redakcie)

Všetko príslušenstvo, ktoré dnes využíva zastaralý Lightning by malo prejsť na modernejší štandard USB-C už začiatkom budúceho roka, pravdepodobne počas prvých troch mesiacov.

Apple by mal v tomto čase predstaviť aj vylepšený 13″ MacBook Air a 15″ MacBook Air s procesorom M3, možno Mac mini s týmto istým čipom a taktiež vylepšené iPady Pro či iPad Air 6. generácie.

Práve v tomto čase by sa USB-C konektora malo dočkať spomínané príslušenstvo, pričom myš Magic Mouse by mala byť dokonca prepracovaná tak, aby mala vhodnejšie miesto na zapojenie koncovky.

V súčasnosti sa nachádza na jej spodnej časti, čo nie je veľmi praktické. Okrem toho, že nabíjanie nevyzerá veľmi dobre po estetickej stránke, keď sa vám Magic Mouse vybije a vy ju chcete nabiť, určitý čas ju z tohto dôvodu nemôžete používať.

Prečítajte si tiež  iPhone 7 bude ešte štíhlejší a príde o klasický port na slúchadlá

Na niektoré produkty môže platiť výnimka 

iPhone SE 3
Zdroj: YouTube / Joshua Chang / ZONEofTECH (úprava redakcie)

Apple bude v priebehu roka ešte musieť pridať USB-C aj do produktov, ako AirPods 2 / 3, AirPods Max či do niektorých starších iPhonov, ktoré má v pláne po roku 2024 ešte stále predávať.

Na druhej strane je, ale možné, že EÚ vydá výnimku, ktorá sa bude vzťahovať na predaj spotrebnej elektroniky, ktorá bola predstavená ešte pred určitým dátumom a preto sa zmenám nemusí prispôsobiť. Nechajme sa prekvapiť.

Každopádne je už teraz jasné, že väčšina produktov, ktoré má dnes Apple v portfóliu sa prechodu na USB-C určite nevyhne…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -