Jablková spoločnosť sa venuje zdraviu naozaj naplno. Okrem samotnej aplikácie, ktorá je už niekoľko rokov súčasťou iOS to môžeme vidieť aj na hodinkách Apple Watch. Teraz sa majú zástupcovia Applu a Microsoftu stretnúť s Carin Alliance. Snahou bude jednoduchší prístup pacientov k zdravotným dátam od lekárov.

Apple sa snaží o to, aby mali ľudia lepší prístup k zdravotným dátam.

Najnovšie informácie, o ktorých dnes informovalo CNBC hovoria o úsilí Applu a Microsoftu, pomocou ktorého sa snažia presadiť zmenu pravidiel navrhnutú ministerstvu zdravotníctva (USA). Práve dnes by malo prebehnúť stretnutie s Carin Alliance, kde budú návrhy spoločne preberať.

Apple sa tohto rokovania nezúčastní osobne. Člen zdravotníckeho tímu spoločnosti, Ricky Bloomfield tu však bude prítomný telefonicky. Carin Alliance má v pláne urobiť veľkú modernizáciu v prístupe pacientom k dátam. Zdravotnícke záznamy na CD v roku 2020 ľuďom dosť sťažujú zmenu lekára.

Samotné zdravotné informácie a záznamy sú samozrejme dôležité aj pre pacientov. Pomocou nich môžu premýšľať nad tým, ako si naplánujú liečbu, či budú súhlasiť s chirurgickými zákrokmi a tiež následnou pooperačnou liečbou a podobne. Toto všetko by mohlo byť v budúcnosti zakomponované priamo v iPhone.

Apple sa snaží o to, aby mali ľudia lepší prístup k zdravotným dátam.
Apple sa snaží o to, aby mali ľudia lepší prístup k zdravotným dátam.

Apple má svoje riešenie už dnes

Jablková spoločnosť už dnes pracuje na tom, aby sprístupnila tieto údaje pacientom pomocou Health Records. Služba je navrhnutá tak, aby používateľom iOS umožnila prístup k zdravotným záznamom od nemocníc a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí spolupracujú.

Apple má už dnes uzavreté zmluvy so stovkami takýchto zariadení. Vďaka tomu si môžu pacienti jednoducho nahrať svoje „zdravotné karty“ do aplikácie zdravie, vďaka čomu majú o všetkom celkom presný prehľad.

Niečo podobné (ale pre všetkých) pravdepodobne plánuje aj Carin Alliance. Nakoľko je to ale len vštádiu posudzovania, nepotrvá to krátko. Na druhú stranu budú mať ale používatelia v USA prístup ku svojim zdravotným dátam oveľa skôr ako možno kdekoľvek inde na svete. Brali by ste niečo podobné alebo vám súčasný systém na Slovensku vyhovuje? Napíšte nám do komentára.

Apple sa snaží o to, aby mali ľudia lepší prístup k zdravotným dátam.
Prečítajte si tiež  Apple pridáva nálož obsahu do svojej služby Apple Arcade. Môžeme sa tešiť na tieto hry
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.