Apple pozastavilo spoluprácu s Pegatronom

Tchajwanská spoločnosť má na starosti výrobu iPhonov. V Ázii disponuje niekoľkými závodmi, v ktorých vznikajú nové zariadenia. Teraz sa však Pegatron dopustil závažného porušenia pracovných povinností, týkajúcich sa študentov. Podľa agentúry Bloomberg Apple pred pár týždňami zistilo, že v Číne falšujú dokumenty. Pokúšali sa prekryť porušenie kódexu správania sa pre dodávateľov.

Pegatron umožňoval študentom pracovať aj v noci a cez nadčasy, čo nie je dovolené. Všetky priestupky sa snažil zakryť sfalšovaním dokumentácie. Spoločnosť uviedla, že ku všetkému došlo v areáloch v Šanghaji a Kunšane na východe Číny.

Študenti sa objavovali na rôznych pozíciách, ktoré nesúviseli s ich náplňou práce. Pegatron okamžite reagoval a prepustil zodpovedného manažéra. Applu to však evidentne nestačilo a muselo vyvodiť dôsledky.

Prakticky okamžite udelilo tchajwanskej spoločnosti podmienku na skúšobnú dobu. Neočakáva sa, že by to ohrozilo súčasné dodávky smartfónov. V budúcom roku ale môže prísť Pegatron o značnú časť výroby iPhonu 12.

Aj v minulosti..

Nie je to po prvýkrát, čo sa tejto firme stalo niečo podobné. Už v roku 2013 bola obvinená zo zneužívania zamestnancov. Nezisková organizácia China Labor Watch vtedy našla dôkazy o neplatených nadčasoch a študentských pracovníkoch v montážnom závode v Šanghaji.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo Apple sprísnilo normy a začalo vykonávať pravidelné audity. Uvidíme, ako dopadne celý tento prípad. Snáď sa v Pegatrone poučia a chybu už nikdy nezopakujú.

Prečítajte si tiež  Apple má fantastickú reklamnú kampaň!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJBloomberg
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.