Apple si už dlhé roky drží pozíciu najhodnotnejšej spoločnosti na svete. Už dávnejšie ako prvá firma na svete prekročila hodnotu 1 bilióna dolárov. Dnes má hodnotu približne 1,2 bilióna dolárov. To jej ale nebude stačiť na ropného giganta z Ázie.

Apple už nebude najhodnotnejšia spoločnosť na svete.

Apple zažíva mimoriadne dobré obdobie. Nie len preto, lebo uvádza jeden fantastický produkt za druhým a ľudia sa o ne idú potrhať. Určite aj preto, lebo hodnota jeho akcii prekročila hranicu 270 dolárov (aj keď teraz už klesli na stále krásnych 269$).

- Reklama -

Aktuálne je hodnota samotnej spoločnosti približne 1,2 bilióna amerických dolárov a nachádza sa na poste najhodnotnejšej firmy sveta. To by malo byť už ale o pár dní len minulosťou.

Dôvodom je ropný gigant z Ázie, Saudi Aramco. Podľa agentúry Reuters už 11. decembra predbehne spoločnosť Apple vrámci najväčšej počiatočnej verejnej ponuky pre akcionárov na svete. Jednať by sa malo o 25,6 miliardy amerických dolárov! Obchodovať by sa mohlo začať 11. decembra 2019, ako bolo avizované aj vyššie, Apple by malo byť teda prekonané do konca tohto roka.

Samotná spoločnosť Saudské Aramco ponúkla verejným akcionárom len 1,5% podiel. Vyčíslená suma, tohto podielu, 25,6 miliárd dolárov, bude teda konečnom znení predstavovať hodnotu spoločnosti až 1,7 bilióna dolárov.

Apple by malo tým pádom strácať asi 500 miliárd dolárov. To sa bude len ťažko dobiehať. Na druhú stranu ale treba povedať, že nie je vylúčené, že sa to spoločnosti skutočne raz podarí. Apple rastie skutočne raketovým tempom a ľudia ho obľubujú stále viac a viac.

Na budúci rok by mali padnúť rekordy v predajoch iPhonu a kto vie v čom ešte všetkom. Nehovoríme, že Apple bude mať na budúci rok hodnotu 1,7 bilióna dolárov. To je nereálne. Pokiaľ pôjde ale všetko podľa plánov, môže sa začať postupne približovať aj vyššie spomínanému ropnému gigantovi z Ázie, uvidíme! Všetko sa rozhodne až 11. decembra, kedy by mal Saudi Aramco vstúpiť na akciový trh.

Apple už nebude najhodnotnejšia spoločnosť na svete.
Apple už nebude najhodnotnejšia spoločnosť na svete.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.