V poslednej dobe sa stále viac hovorí o tom, že veľké firmy v skutočnosti neslúžia bežným zákazníkom ale niekomu inému. V jablkovej spoločnosti to chcú zmeniť. Apple už nechce slúžiť akcionárom. Do popredia má ísť bežný zákazník.

Apple už nechce slúžiť akcionárom. Do popredia má ísť bežný zákazník.

Apple neustále pracuje na fantastických inováciách a službách, ktoré by mali slúžiť predovšetkým spotrebiteľom. Niekedy sa však objaví v spojení s tým aj nepriaznivá finančná situácia, ktorá nie je práve ideálne pre ľudí, ktorí pracujú na akciovom trhu.

Spolu s ďalšími 180 spoločnosťami sa teraz aj Apple pridalo k iniciatíve, ktorá prehlasuje, že je potrebné zmeniť spôsob vedenia spoločnosti. Všetkým akcionárom, ktorí tento krok nevítajú firma odkazuje, že by svoje podiely mali čo najskôr predať.

Spoločnosti slúžia akcionárom a nie konečným spotrebiteľom

Už od roku 1978 Business Roundtable vydává dokument Principles of Corporate Governance, ktorý sa touto problematikou zaoberá. Tento dokument však už od roku 1997 pojednáva predovšetkým o tom, že firmy pracujú hlavne pre akcionárov a nie pre tých, pre ktorých sa tvária, že produkty vyvíjajú.

Na základe toho teraz spoločenstvo firiem rozhodlo, že takto to nie je správne. Akcionári jednoducho nemôžu byť pre spoločnosti to najdôležitejšie. Na vrchole rebríčka by mal byť finálny spotrebiteľ. Vznikli preto aj nové pravidlá, ktorých je dokopy 5 a bude sa nimi riadiť aj jablková spoločnosť v následujúcom podnikaní.

  1. Prinášať hodnotu pre svojich zákazníkov (finálnych spotrebiteľov).
  2. Investovať do zamestnancov.
  3. Spravodlivo a eticky jednať so všetkými dodávateľmi.
  4. Podporovanie komunít, v ktorých spoločnosti pracujú.
  5. Vytváranie hodnoty pre akcionárov.

Samozrejme nemôžeme očakávať, že sa hneď zajtra niečo zmení. Môžeme ale očakávať, že časom budeme so spoločnosťou viac spokojní ako sme dnes. V podstate ide zo strany len o “pekné gesto”, ktorým chce ukázať, že nepracuje len pre akcionárov ale hlavne pre svojich zákazníkov. V poslednej dobe to ale práve tak nevyzerá, presne preto uvidíme aké bude mať táto zmena reálne dopady

Apple už nechce slúžiť akcionárom. Do popredia má ísť bežný zákazník. - svetapple.sk
Apple už nechce slúžiť akcionárom. Do popredia má ísť bežný zákazník. – svetapple.sk
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here