Hoci to nebolo jednoduché, spoločnosť Apple sa dokázala zorientovať v zložitom prostredí nových nariadení Európskej únie a podarilo sa jej vybojovať pre svoju platformu iMessage víťazstvo nad regulačnými orgánmi. Ako informuje Macrumors, toto víťazstvo prichádza v rámci širšieho úsilia EÚ o reguláciu veľkých technologických spoločností a zabezpečenie rovnakých podmienok na digitálnom trhu.

Pre tých čo nevedia, EÚ si dala ešte pred rokmi za cieľ zaviesť komplexný súbor pravidiel zameraných na digitálny priestor, pričom na čele tejto iniciatívy stojí zákon o digitálnych trhoch (DMA). Cieľom DMA je obmedziť dominantné postavenie veľkých technologických subjektov, kam spadá napríklad Apple, Google, ale aj Meta. Politici sa v tomto prípade pokúšali presadiť interoperabilitu medzi službami na zasielanie správ.

Pôvodne existovali obavy, že spomínané nariadenie môže zásadne ovplyvniť fungovanie služby iMessage na území starého kontinentu a zároveň od spoločnosti Apple vyžadovať, aby bola táto platforma otvorená aj pre jej konkurentov. Napokon sa, ale nič z toho nestalo.

Strategický manéver spoločnosti Apple

Hoci to vyzeralo tak, že spoločnosť Apple nemá veľmi na výber, podarilo sa jej uskutočniť strategický manéver, pomocou ktorého tieto regulačné požiadavky šikovne obišla. Firma totiž otvorene hovorila o tom, že služba iMessage nespĺňa kritériá stanovené EÚ pre platformy „gatekeeper„, pretože je k dispozícii výlučne na jej zariadeniach.

Apple tiež zdôraznil, že ekosystém jeho služby iMessage zďaleka nie je taký otvorený alebo široko používaný, ako konkurenčné riešenia v podobe aplikácií typu WhatsApp, Facebook Messenger a podobne. Tie totiž fungujú na oveľa väčšom počte platforiem.

Uvedený vývoj podnietil diskusiu o budúcnosti digitálnej regulácie rovnováhe medzi podporou inovácií a obmedzením monopolných tendencií technologických gigantov. Hoci totiž tieto zákony platia iba na území EÚ, nie je vylúčené, že sa nimi budú inšpirovať aj ďalšie veľké krajiny a postupne sa z nich stanú akési „globálne štandardy“. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Koncept: Takto by mohol vyzerať nový iMac Pro 27" pre rok 2022
Môže ťa zaujímať
- Reklama -