Apple postupne začína po celom svete budovať svoje dátové centra aby napríklad aj jeho online služby fungovali všade bez akýchkoľvek problémov či porúch. Doteraz v Európe neboli dátové centrá spoločnosti Apple, no ako sme sa prednedávnom dozvedeli, onedlho pribudnú hneď dve. To prvé bude v Írsku, no a druhé zase v Dásnku, Apple svojim novým dátovým centrom v druhej spomenutej krajine výrazne podporilo ekonomiku!

Datové centrum v Dánsku

Priznáme sa, že ani my sme nevedeli o tom, kde presne sa bude nachádzať druhé dátové centrum spoločnosti Apple. O tom prvom sme mali dostatočne veľa informácií a koniec koncov, Apple získalo povolenie na jeho výstavbu len v roku 2015. Dnes už ale vieme, že ďalšou krajinou, ktorá bude hostiť spoločnosť Apple bude Dánsko. Dátové centrum sa bude nachádzať vo Foulume, v centrálnom Jutsku. Ako uviedol Dánsky minister zahraničných vecí Kristian Jensen, celý tento projekt stál neuveriteľých $950 000 000, čo je suma, na ktorú tu asi miestni nie sú zvyknutí.

- Reklama -

Táto suma má byť vraj tou najväčšou zahraničnou investíciou v celej histórií krajiny. Apple teda možno nechcene vytvorilo v Dánsku aspoň jeden rekord pri budovaní nového dátového centra. Určite sa nemusíme čuovať vyhláseniam, že nové dátové centrá, ktoré v súčasnosti spoločnosť buduje na starom kontinente sú vlastne najväčšou investíciou, akú tu kedy firma zanechala. Obe sú zhruba rovnako veľké a obe majú hodnotu približne 1 miliardu amerických dolárov. Pre Apple to síce nie je nijak obrovská suma, no pre samotné Dánsko to je obrovská investícia, minimálne podľa vyhlásení samotného premiéra Jensena.

Data Centrum - svetapple.sk

Európska expanzia

Apple teda v tomto kraji výrazne podporí ekonomiku a zároveň sa postará aj o to, aby boli budovy čo najviac ekologické. Súčasťou zmluvy o výstavbe bola totižto aj dohoda, ktorá zaväzuje Apple používať 100% obnoviteľné zdroje na prevádzku týchto dátových centier. Znamená to teda, že ich fungovanie nebude mať žiaden výrazný v vplyv na životné prostredie.

Apple bude okrem výstavby nového dátového centra v Dánsku financovať aj výskum bioplynu na nedaľekej univerzite Aarhus. Okrem toho, že sa teda postará o obrovskú investíciu, nové pracovné miesta a podobne, zaistí aj výskum v potrebnom odvetví. Apple vďaka týmto stavbám získa omnoho lepšie zázemie pre svoje Apple služby ako napríklad Apple Store, Mapy, App Store, iCloud, iMessage a podobne. Ich začiatok je spustený niekedy počas budúceho roka. Sme teda zvedaví aké budú ďalšie kroky tejto spoločnosti v Európe, keďže je pekne vidieť, že pomaly, ale isto začína expandovať aj sem. Európsky zákazník je predsalen rovnako dôležitý, ako každý jeden zákazník v Amerike či inde vo svete. Presne preto sa musí firma snažiť zlepšiť dostupnosť produktov a rovnako tak aj svojich Online služieb.

Servery - svetapple.sk

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.