Kauza o tom, že Apple zámerne spomaľuje staršie iPhony obletela svet ešte pred niekoľkými rokmi. Na tento silno medializovaný problém sme už pomaly zabudli. Ako sa ale ukazuje, dohru má aj v roku 2020. Skupina používateľov podala proti Applu žalobu. Firma im ako náhradu zaplatí 500 miliónov amerických dolárov.

Apple kvôli spomaľoaniu iPhonov zaplatí pokutu 500 miliónov dolárov

Trvalo to roky, kým sa používatelia dočkali spravodlivosti. Jablková spoločnosť teraz každému z dotknutých zaplatí odškodné,“bolestné“ za spomaľovanie iPhonov, ktoré mali slabšiu výdrž batérie. Firmu to bude stáť približne 500 miliónov dolárov.

Minimálne to je suma, s ktorou súhlasila a očakáva sa, že federálny sudca, Edward J. Davil tento návrh schváli. Pokiaľ sa tak stane, každý dotknutý človek v USA by sa mal dočkať cca. 25$ (presné číslo sa môže líšiť podľa toho, aké budú vysoké poplatky a podobne). Je to dosť paradoxná situácia. Apple sa síce rozhodla kauzu raz a navždy ukončiť takýmto spôsobom, avšak druhým dychom dodala, že neuznáva svoju vinu.

Celkovo sa toto rozhodnutie týka všetkých používateľov v USA, ktorí vlastnia iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7 alebo iPhone SE s operačným systémom iOS 10.2.1 a novším (samozrejme to platí len v prípade, že tento systém sami nainštalovali ešte pred 21. decembrom 2017).

Pamätáte si na spomaľovanie iPhonov? Apple kvôli tomu zaplatí 500 miliónov dolárov!

Možno ste súdny proces nepostrehli

Pokiaľ ste nepostrehli tento súdny proces, v krátkosti išlo o to, že aktualizácia, ktorú sme spomenuli vyššie obsahovala nástroje, ktoré dokázali spomaľovať výkon iPhonu v prípade, že má slabší akumulátor. Apple argumentovalo tým, že to malo zamedziť predčasnému vypnutiu zariadenia. V tomto kroku by možno ani nebol problém.

Dôvod, prečo to ľudí naštvalo bol skôr taký, že to Apple nijako nekomunikovalo. Tento dôležitý detail sa dokonca nenachádzal ani poznámkach pri aktualizácii. Niekto si možno povie, že šlo o malú nezrovnalosť. V skutočnosti ale táto chybička stála firmu približne pol miliardy dolárov (+ ďalšie náklady s akciou, kde lacno vymieňala batérie). Dúfajme, že sa z tejto „príučky“ kompetentní poučia a nabudúce si už dajú väčší pozor.

iPhone 7 fotoaparát
Pamätáte si na spomaľovanie iPhonov? Apple kvôli tomu zaplatí 500 miliónov dolárov!
Prečítajte si tiež  iOS 9 je nainštalovaný na viac ako 60% zariadení
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. Že takéto marketingové praktiky sú potrebné aj pre takú firmu, to je pre mňa šokujúce. Aj tam asi žiaľ platí, že keď máš veľa, chceš viac a keď už máš naozaj dosť, chceš ešte viac 🙁 Dnes tu už naozaj nikto nič „negarantuje“…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here