Ako píše agentúra Reuters, spoločnosť Apple sídliaca v americkom v Cupertine dosiahla dohodu o vyrovnaní vo výške 490 miliónov dolárov. Táto suma, na ktorú len pre zaujímavosť Apple zarobí za cca 16 hodín (podľa EverySecond.io), súvisí s nešťastným vyjadrením generálneho riaditeľa Tima Cooka.

Ako už asi tušíte, samotná žaloba nie je nová a jej korene boli pevne zakotvené ešte 1. novembra 2018, kedy Cook investorom opisoval hospodárske tlaky na rozvíjajúcich sa trhoch s kolísajúcimi menami, pričom spomenul krajiny ako Turecko, India, Brazília a Rusko. Prekvapivo však zabudol vo svojom vyjadrení na Čínu, ktorá mala v tom čase podobné problémy.

Toto nedopatrenie sa dostalo do povedomia celého technologického sveta o čosi neskôr, konkrétne v januári 2019, keď spoločnosť Apple vydala list pre investorov, v ktorom zrevidovala svoju prognózu tržieb za štvrtý štvrťrok z očakávaného rozpätia 89 až 93 miliárd USD na približne 84 miliárd USD.

Následne spoločnosť Apple 29. januára 2019 oznámila štvrťročné príjmy vo výške len 84,3 miliardy USD, čo bolo veľké sklamanie pre investorov.

Tim Cook zatajil investorom dôležitú informáciu 

Po oznámení výsledkov a revidovanej prognóze zaznamenala hodnota akcií spoločnosti Apple výrazný pokles, pričom od 1. novembra 2018 do 31. januára 2019 stratila táto firma približne 25 % svojej trhovej hodnoty.

Hlavným dôvodom poklesu bol nižší predaj iPhonov v Číne, ktorá je pre spoločnosť Apple kľúčovým trhom do dnešných dní. Tim Cook následne pripustil, že spomalenie hospodárskeho rastu v Číne bol hlavným faktorom, ktorý stál za poklesom tržieb v danom štvrťroku.

Investori, ktorý sa na základe týchto vyjadrení cítili podvedení podali v tejto súvislosti hromadnú žalobu, v ktorej tvrdia, že Cook o klesajúcom dopyte po iPhonoch v Číne vedel už počas svojho komentára v novembri 2018, ale rozhodol sa na tento fakt neupozorniť.

Hoci spoločnosť Apple tieto obvinenia dôsledne popiera, rozhodla sa ustúpiť a dohodnúť sa na urovnaní vo 490 miliónov dolárov. Hlavným cieľom tohto kroku je vyhnúť sa ďalším právnym výdavkom v súvislosti s touto témou a tiež strácania času, ktorý by si súdny spor vyžiadal.

Týmto urovnaním zároveň spoločnosť Apple nepriznáva žiadne pochybenie, čím dodržiava bežnú prax pri takýchto právnych dohodách.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple testuje technológiu papierového skladacieho displeja. Použiť ju môže pri iPhone budúcnosti
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.