Aplikácie sa stali úplne bežnou súčasťou našich životov a zvykli sme si na ne takmer okamžite. Nutné je ale dodať to, že tu vždy neboli. Po prvý krát sme ich mohli kúpiť či stiahnuť v roku 2008, no a odvtedy začali pribúdať ako huby po daždi. Problém je ale v tom, že v AppStore sa začal tvoriť aj nežiadúci odpad. Množstvo je síce pekné ale pokiaľ sú v ňom aplikácie, ktoré sú nepoužiteľné, je celkom logické, že v obchode nemajú čo robiť. Apple teda zvolilo isté „prečistenie“. Odstraňuje každý jeden deň tisícky aplikácií a v tomto trende bude ďalej pokračovať.
iOS 11
Mobilný operačný systém iOS 11 je plný noviniek a zmien a ako iste vieš, medzi veľmi pozitívne zmeny patrí aj nový AppStore, ktorý okrem zmeny dizajnu prešiel aj inými úpravami, ktoré však človek bežne nevidí. Napríklad 32-bitové aplikácie. Už od roku 2013 tu máme 64-bitový systém (iPhone 5S a novšie) a tak je celkom logické, že tieto aplikácie sú dosť zastaralé. Presne preto sa ich Apple postupne zbavuje a vymazáva ich zo svojho internetového obchodu. Toto sme však čakali, nakoľko sme vedeli, že tento mobilný operačný systém ich nebude ani len podporovať. Okrem iného sa však dočkáme ešte jedného veľmi dôležitého čistenia.
Apple totižto nevymazáva a netriedi len 32-bitové aplikácie ale stará sa aj o to, aby sme v AppStore nenašli napríklad ani klony. Ak má teda niekto snahu skopírovať niekoho aplikáciu a podarí sa mu to, je dosť možné, že do AppStore sa už táto appka nedostane, prípadne ak tam je, môže odtiaľ v priebehu následujúcich dní či mesiacov zmiznúť. Hlavný dôvod je ten, že sa tu začali uplatňovať omnoho prísnejšie pravidla. Napríklad tak vývojárom už neprejdú hry, ktoré boli vytvorené pomocou šablón a aplikácií, na generovanie hier. Znamená to teda, že sa dočkáme AppStoru, v ktorom nebude 280 klonov Flappy Bird, 74 verzií hry 2048 či iných populárnych, predovšetkým jednoduchých hier.
Aplikácie, ktoré dokážu poskytnúť pirátsky obsah budú mať v Apple tiež problém. Ide o napríklad streamovacie aplikácie alebo tie appky, pomocou ktorých môžeme zadarmo počúvať hudbu z rôznych serverov. Zaujímavé je tiež to, že ak vývojár dlhodobo nebude svoju aplikáciu aktualizovať a táto aplikácia sa nebude sťahovať, taktiež ju môže Apple zrušiť. Znamená to teda, že Apple nepopracuje len na vizuálnej stránke AppStore ale aj na jeho obsahovej časti, no a to je pre nás veľmi dôležité. Koniec koncov, Apple tým bude môcť lepšie využiť kapacity svojich serverov. To, čo z AppStore zmizne bude predovšetkým obrovské množstvo dát, ktoré na nich zbytočne zavadzalo!