V rámci posledného rozhovoru Tima Cooka a Kary Swisher padla zaujímavá otázka, týkajúca sa budúceho šéfa Applu. Všetkým nám je jasné, že Cook túto pozíciu nebude zastávať večne a vzhľadom na jeho vek (60 rokov) sa možno vzdá pomyselného žezla v priebehu niekoľkých rokov.

Swisher sa opýtala konkrétne na to, či sa Cook vidí vo vedený najväčšej technologickej spoločnosti aj o 10 rokov. Odpoveď bola síce trochu nejednoznačná, no na strane druhej aj úplne jasná. Hoci je dátum odchodu z funkcie CEO Apple zatiaľ v nedohľadne, o 10 rokov už zrejme túto firmu povedie niekto iný.

- Reklama -

Samozrejme, Tim bol po celý čas veľmi opatrný a v rámci rozhovoru nepadol ani len náznak toho, kto by ho mohol nahradiť. Funkciu výkonného riaditeľa však pochopiteľne musí vykonávať niekto, kto má dlhoročné skúsenosti s podnikaním a manažovaním ľudí, dokonalo pozná spoločnosť Apple a je zladený s jej hlavnou myšlienkou.

Potencionálnych náhradníkov je veľa

Ak sa pozrieme do súčasného vedenia (počítajúc s niektorými bývalými zamestnancami), zaujímavú alternatívu na miesto Tima Cooka predstavuje napríklad Jony Ive, Dan Riccio alebo Phil Schiller.

Vo všetkých prípadoch sa ale bavíme o ľuďoch, ktorí sú podobne starí ako práve Tim Cook a tak je otázne, či by mali o takúto pozíciu vôbec záujem. Pochopiteľne sa s ňou spája aj obrovská zodpovednosť a náročné rozhodnutia.

Tim Cook pracuje v Apple od roku 1997 a generálnym riaditeľom sa stal v roku 2011 po smrti jej zakladateľa, Steva Jobsa. Cook vlani oslávil svoje 60. narodeniny, no podľa vlastných slov sa cíti stále veľmi dobre.

Na základe odpovede v rozhovore nie je úplne jasné, kedy sa chystá odísť a zrejme to v najbližších 2-3 rokoch nebude. Bloomberg však dávnejšie zverejnil správu, že Apple hľadá alternatívu a kandidátmi sú napríklad Jeff Williams alebo John Ternus.

Napíšte nám do komentára, ako podľa vás vedie Tim Cook spoločnosť Apple. Ste s jeho doterajším pôsobením spokojní alebo nie?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.