Ešte v apríli sme vás informovali o špeciálnom nástroji od spoločnosti Apple, ktorý sleduje pohyb ľudí v jednotlivých krajinách. Vďaka tomu dokáže sprostredkovať aktuálne trendy z oblasti mobility osôb. Ako to vyzerá po zavedení čiastočného lockdownu na Slovensku?

Čiastočný lockdown na Slovensku – ľudia sa v októbri pohybujú oveľa menej.

V Cupertine sa od začiatku pandémie snažia priložiť pomocnú ruku k zvládnutiu situácie. Veľmi užitočným sa stal nástroj, ktorý pracuje s dátami získanými z aplikácie Mapy. Pomocou jednoduchých grafov môžete sledovať, ako sa mení mobilita ľudí v priebehu času. Nástroj rozlišuje, či sa pohybujeme pešo, autom alebo vo verejnej doprave.

Firma monitoruje až 63 krajín z celého sveta a na naše prekvapenie nechýba ani Slovensko alebo Česko. Graf využíva agregované dáta z aplikácie Mapy. Všetko funguje na princípe sčítavania požiadavok.

Samozrejme, v tomto bode sa nemusíte obávať o svoje súkromie alebo bezpečnosť. Apple si ctí osobné údaje používateľov a nijakým spôsobom ich nespája s konkrétnymi Apple ID účtami. Firma takisto neuchováva žiadne informácie o vašej polohe. Nástroj má len informačný charakter.

Pokiaľ si otvoríte graf, posledný zaznamenaný údaj pochádza z 25. októbra 2020. Ako môžete vidieť na tomto odkaze, už od začiatku mesiaca krivka klesá. Môžu za to opatrenia vlády, zodpovednosť ľudí a čiastočný lockdown spôsobený zákazom vychádzania.

Meranie sa začalo ešte 13. januára 2020. Od tej doby firma zaznamenala následujúce štatistiky. Chôdza pešo poklesla o -46% (-38%), jazda autom o -51% (-58%) a cestovanie verejnou dopravou o -61% (-66%). V zátvorke sú dáta zaznamenané ku 12. aprílu 2020.

Najväčší nárast pohybu nastal v lete, kedy sa jednotlivé grafy zdvihli na úrovni +20% až +90%. Práve koncom tohto obdobia sa u nás začala rozbiehať druhá vlna koronavírusu. V súčasnosti sa blížime ku kopírovaniu grafu zo začiatku roka. V galérii si môžete pozrieť aj susednú Českú republiku či konkrétne slovenské mestá.

Prečítajte si tiež  Apple stále pracuje na snímaní odtlačkov cez displej!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.