Ak sa pohybujete vo svete fotografie, spoločnosť Leica vám asi netreba predstavovať. Tento výrobca sa zameriava na mimoriadne kvalitné, no zároveň aj drahé stroje, ktorých schopnosti dokážu oceniť predovšetkým skúsení profesionáli. Dnes sa dostal do aukcie prototyp fotoaparátu, na ktorom pracovali dizajnéri zo spoločnosti Apple.

Ako môžete vidieť na fotografiách v galérii, testovacie zariadenie sa vyznačuje mnohými prepracovanými detailmi a neuveriteľným citom pre premyslený dizajn, ktoré sú pre Jonyho Iva a Marka Newsona tak typické. Ochranné puzdro je napríklad vyrobené z ľahkého hliníka, ktorého leštená povrchová úprava vytvára zrkadlový efekt. Hoci tento produkt nie je nijako spájaný so spoločnosťou Apple, pokiaľ sa naň pozriete, určite tu uvidíte isté vizuálne prepojenia.

Prototyp z roku 2013

Samotné zariadenie vzniklo ešte v roku 2013 a to pri príležitosti vývoja „jednorázového“ produktu (RED) Leica M. Tento fotoaparát bol vyrobený preto, aby zviditeľnil problematiku ochorenia HIV/AIDS a v rámci charitatívnej aukcie sa ho podarilo predať za sumu 1,8 milióna dolárov. Počas procesu návrhu fotoaparátu bolo vyrobených celkovo až 561 testovacích prototypov a 1 000 skúšobných dielov.

Ive a Newson sa v tom čase spojili a vytvorili sériu červených produktov, kde patril napríklad aj hliníkový stôl, červený Mac Pro alebo zlaté slúchadlá EarPods. Rok po tejto udalosti sa Newson zamestnal v spoločnosti Apple, aby sa stal zodpovedným vedúcim za dizajn Apple Watch. Predtým pracoval u výrobcu luxusných náramkových hodiniek Ikepod.

Netrvalo ale dlho a Newson spolu s Ivom založili vlastnú spoločnosť s názvom LoveFrom, pričom obaja v roku 2019 natrvalo opustili Apple. Našťastie to ale neznamená, že by sa od technologického giganta dištancovali, práve naopak. Apple je prvý a najdôležitejší klient spoločnosti LoveFrom a neustále tu prebieha spolupráca pri vývoji nových produktov.

Cena môže byť až 250 000€!

Samotný prototyp fotoaparátu pochádza „z posledného vývojového kroku“ a dodáva sa s objektívom Apo-Summicron 2/50 mm ASPH. Zariadenie je v stave „B+“ (môžete na ňom vidieť napríklad škrabance) a získalo vyvolávaciu cenu 118 000$ (cca 99 000€). Odhaduje sa, že finálna čiastka môže vyrásť na cca 235 000$ až 295 000$ (197 000€ až 247 000€). Za to už máte napríklad aj slušný rodinný dom…

Napíšte nám do komentára, či si myslíte, že toto je rozumná investícia. Tešíme sa navše postrehy a názory.

Prečítajte si tiež  Zásadná inovácia: Základný iPhone 15 má dostať inováciu z modelov 14 Pro
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJleitz-auction
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.