6. K dizajnu ho naviedol otec

Jony Ive ako CEO Ferrari?

Michael Ive, otec Jonyho Iva bol nadaný strieborník a profesor na Londýnskej univerzite Middlesex. Jeho pracovnou náplňou bolo stanovovanie štandardov v jednotlivých triedach dizajnu, ktoré boli používané na britských školách. Tejto téme sa venoval každodenne a postupne do nej zapájal aj svojho syna.

Jonyho odmalička fascinovali predmety a funkčnosť. Rád rozoberal veci a skúmal, čo sa nachádza v ich útrobách. Michael s ním často viedol debaty na túto tému a raz cez prázdniny ho dokonca vzal do univerzitnej dielne, kde mu dovolil navrhnúť a zostrojiť čokoľvek chcel. Jony si tak vybudoval kladný vzťah ku dizajnu, ktorému sa od vtedy venuje celý profesionálny život.

5. Jony Ive je dyslektik a drží 5 vysokoškolských titulov

Jony Ive
Autor: Susan Ragan

Aj keď mal bývalý šéf dizajnu problémy s čítaním, neodradilo ho to pred štúdiom na vysokej škole. Dvere mal otvorené napríklad do Cambridge alebo Oxfordu, no napokon vyštudoval Newcastle Polytechnic – jednu z najlepších škôl priemyselného dizajnu na svete.

Ive tiež získal právoplatné tituly na piatich ďalších vysokých škôlách a univerzítách, ku ktorým sa dostal popri svojej práci. Zaujímavosťou je, že dyslexiou trpel aj Steve Jobs, spoluzakladateľ Apple, o ktorom sa hovorilo, že bol s Jonym spriaznená duša. Spoločne vytvorili v roku 1998 prvý iMac G3, ktorý zožal neuveriteľný úspech a Apple postavil opäť na nohy.

4. Napriek úspechu je nohami na zemi

Jony Ive stál Apple minimálne 9 miliárd dolárov. Toto je veru drahý odchod. - svetapple.sk

Jony Ive sa pri navrhovaní produktov nedrží len elegancie, kompaktnosti a štýlovosti, ale do úvahy berie aj pohodlie a celkový používateľský zážitok. Zariadenia musia pôsobiť prémiovo a príjemne, no zároveň je hlboko inšpirovaný filozofiou dizajnéra nábytku Josefa Franka, ktorá hovorí, že „ľudia sú mäkkí a aj tvary by mali byť mäkké“.

Napriek tomu, že je Ive považovaný za jedného z najlepších dizajnérov na svete, nohami stojí stále pevne na zemi. Rád pracuje potichu v zákulisí a hrdo prehlasuje, že cieľom Apple nie je dosahovať zisk, ale vytvárať také produkty, ktoré sú vizuálne nádherné – to ide ruka v ruke so zárobkami.

3. Jony miluje hodinky a aj vďaka tomu máme Apple Watch

Jony Ive
Zdroj: 500ish.com

Lákajú ho zaujímavé luxusné vzory a tak isto móda. Obdivuje mobilné telefóny značky Vertu plné drahokamov a vlastní kópiu knihy “100 Superlative Rolex Watches”. Práve Jony Ive bol dôležitou postavou, ktorá presadzovala vývoj inteligentných hodiniek, pretože ich považoval za nevyhnutné. Postupne tak vznikli Apple Watch.

Ak sa teraz pýtate, prečo Apple nepoužilo okrúhly tvar, dôvodom je práve bývalý šéf dizajnu. Jonymu Ivovi sa skrátka nepáčia inteligentné hodinky s takýmto ciferníkov, pretože nie je efektívny pre zobrazovanie zoznamov. Aj to je dôvod, prečo majú Apple Watch obdĺžnikový displej.

Prečítajte si tiež  Tešíte sa na iOS 16? Dnes už je prakticky isté, kedy ho Apple vydá pre všetkých vrátane Slovákov

2. V roku 1997 skoro opustil Apple

Jony Ive a Steve Jobs
Zdroj: Patently Apple

Hoci sa Jony rozhodol odísť z Apple natrvalo v roku 2019 (pričom so spoločnosťou spolupracuje externe), podobné pohnútky mal aj v minulosti. Pred návratom Steva Jobsa, v roku 1997 pociťoval, že sa mu nevenuje pozornosť. Od odchodu ho na poslednú chvíľu odradil vtedajší šéf firmy, ktorý mu ponúkol vyšší plat a post viceprezidenta pre priemyselný dizajn.

Steve Jobs chcel po návrate do Apple dosadiť do tejto funkcia dvoch bývalých návrhárov, no svoje zámery si rozmyslel, keď uvidel Jonyho prototypy. Postupne tak spoločne vytvorili šikovný tím dizajnérov stojaci za úžasnými produktmi.

1. Jony Ive bol pasovaný za rytiera

Možno ste to ani nevedeli, no Jony Ive bol za svoje zásluhy v oblasti podnikania a dizajnu vymenovaný do rádu Britského impéria v roku 2006 a neskôr bol pasovaný za rytiera v roku 2012.

Za svoj život získal na svoje meno viac ako 5 000 patentov z oblasti dizajnu a úžitkových vlastností z celého sveta. Iba 730 z týchto patentov pochádza z USA, kde dlhodobo pôsobí.

Napíšte nám do komentára, ktorý Apple produkt od roku 1998-2019 považujete za dizajnovo najvydarenejší. Budeme radi za všetky vaše názory a postrehy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -