iPhone od spoločnosti Apple aktuálne používa viac, ako miliarda ľudí po celom svete. Aj preto sa nemôžeme čudovať tomu, že o spoluprácu s týmto technologickým gigantom prejavujú záujem aj jeho konkurenti, ako napríklad spoločnosť Google.

Tá už roky platí Apple za to, že v iPhone používame vyhľadávač Google. Ide samozrejme o biznis, ako každý iný a určite je dohoda férová pre obe strany. Rozmýšľali ste však niekedy nad sumou, akú si Apple za využívanie služieb spoločnosti Google vypýta? Môžete z nej byť až nepríjemne zaskočení. Je totiž extrémne vysoká.

Ako informuje portál Macurmors, ešte v roku 2021 stála táto dohoda spoločnosť Google približne 10 miliárd amerických dolárov ročne. Nie je to málo peňazí, no na základe nových zistení môžeme skonštatovať, že situácia sa pre firmu prevádzkujúcu najväčší vyhľadávací systém na svete vôbec nevyvíja dobre.

V roku 2023 si Apple vypýtal skoro dvakrát viac. Google s tým súhlasil

V roku 2023 má totiž spoločnosť Google platiť spoločnosti Apple neuveriteľných 18 – 20 miliárd dolárov za to, že v Safari máte predvolené nastavené Google a nie iné služby ako Bing, Yahoo! a podobne. Na druhej strane však stále môžeme povedať, že sa to spoločnosti Alphabet, pod ktorú spoločnosť Google spadá oplatí.

V prehliadači je totiž množstvo inzercie, na ktorú cez naše iPhony dennodenne klikáme a tým generuje Google so svojimi reklamnými systémami slušný zisk. Kompetentní to teda majú určite všetko veľmi dobre vyrátané, v opačnom prípade by podobnú dohodu neuzavreli.

Každopádne, zarobiť si 18 – 20 miliárd dolárov ročne len za to, že v Safari nastavia vývojári ako predvolený prehliadač Google určite nie je zlý biznis.

Netreba však zabúdať, že Apple už dlhšiu dobu plánuje predstaviť svoj vlastný vyhľadávací systém, ktorý môže byť vo veľkom využívaný na niekoľkých miliardách aktívnych zariadeniach, ktoré používame my všetci. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  CEO Telegramu sa tvrdo obul do Apple. Firma vraj ničí podnikateľské sny pomocou pravidiel v App Store
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.