Zbožňujeme Apple, produkty tejto spoločnosti, ktorú dlhé roky viedol legendárny vizionár Steve Jobs sa nám vryli pod kožu a dnes sú súčasťou skoro každej modernej spoločnosti. Okrem jednoduchosti ich máme radi aj vďaka tomu vydarenému dizajnu, ktorý je jednoduchý, no používa prvotriedne materiály a hlavne pôsobí hodnotne. To, čo používame aj nútene, používame na silu, a tak to má byť. Apple má aj negatívne stránky a tou jednou je, že trošku zabúda na zvyšok sveta.
Apple a Amerika
Apple je americká firma, a tak je celkom logické, že veľa vecí, ktoré sa týkajú tohto smartfónu, robili predovšetkým Američania a hlavne boli robené pre Američanov.
Napríklad taký prvý iPhone sa na Slovensku nedal ani kúpiť, dostupný bol veľa mesiacov práve v USA a kým sa dostal ďalej do sveta, trvalo to poriadne dlho. Získal si ale popularitu aj všade inde vo svete, pretože ho ľudia proste žerú. Tak či onak, celý svet sa prispôsoboval trhu USA a dosť nám to v minulosti prekážalo.
Dnes už je trend iný. iPhone má pomerne stabilné predaje všade vo svete. Dosahuje slušné výsledky a ekosystém jeho pobočiek je už poriadne rozsiahly po celom svete, takže nemá problém predávať jedno zariadenie vo viacerých krajinách po našej planéte hneď v prvý deň predaja úplne naraz.
Na druhú stranu ale stále nemá ani zďaleka pokrytý celý svet. Prvá vlna sa totižto zvyčajne týka USA, Británie, Nemecka či Japonska a podobne veľkých krajín. Slovensko a Česko napríklad bývajú ledva v druhej vlne, veľakrát sme až v tej tretej.
Keď si porovnáme predaje, ani sa Applu nečudujeme, že to tak je. Proste nie sme atraktívni, aby vyvíjal enormnú snahu dostať produkt na náš trh hneď, ako sa dá a tomuto vlastne rozumieme.
Sme v nevýhode, lebo žijeme v malých štátoch, no sú tu veci, ktoré by si firma doriešiť mohla. Aktuálne sú na zozname rovno dve, na ktoré čakáme už doslova roky a stále sa s nimi akosi nič nedeje. Tak o čo ide?
Siri v Slovenčine
Prvou je hlasová asistentka v našom rodnom jazyku. Netvrdíme, že rozprávať po slovensky je jednoduché, no podpora Siri je u nás v podstate nulová a nemá tu využitie. Pokiaľ nevie po slovensky a majiteľ iPhonu nemá rád/neovláda Angličtinu, prípadne do svojho „tisíceurového“ telefónu nechce kričať cudzou rečou, je mu na nič a môže ju rovno vypnúť, pritom Siri vie naozaj veľa.
Vie poriadne uľahčiť každodenný život všetkým majiteľom iPhonu. Stačí len vysloviť „Hey Siri“ a následne povel, ktorý aktuálne potrebuješ, no nemôžeš veľmi používať ruky (napríklad keď ich máš špinavé alebo šoféruješ).
Siri je inteligenčne na vysokej úrovni a nemala by mať problém takmer s ničím. Po anglicky dokonca rozumie dobre aj nám Slovákom, ktorí máme celkom iný prízvuk. Ak by nás teda Apple malo niečim tento rok potešiť, mohla by to byť práve podpora Slovenského jazyka. Veď iní hlasový asistenti to už vedia, tak prečo to nevie aj ten od Apple?
Apple Pay na Slovensku
Apple po boku iPhonu 6 a 6 Plus, ešte v roku 2014 počas predstavovania, predviedlo fantastickú technológiou Apple Pay, vďaka ktorej budeme môcť platiť v obchodoch so svojim telefónom, čo znamená, že nemusíme ani vyťahovať peňaženku. Takto teda znela teória.
iPhony majú zabudovaný čip NFC a rovnako tak túto technológiu používajú aj hodinky Apple Watch. K terminálu by ich malo stačiť iba priložiť a zvyšok by sa spravil nejako sám. Problém je ale v tom, že takto to nefunguje, teda u nás nie a stále nie ani vo veľkom množstve krajín po celom svete, hoci je vraj práve Slovensko ideálnym štátom pre túto službu, nakoľko má značne rozšírené bezdrôtové platby.
Na to ale, aby sme sa niečoho aj reálne dočkali, by sa muselo dohodnúť priamo Apple s bankou, a to sa zatiaľ nestalo. Apple Pay tiež nie je rozšírené všade, povedali by sme, že sa s ním dá zaplatiť zhruba na rovnakom počte miest, ako sa dá prakticky používať Siri. Všetko je to ale hádam len reč blízkej budúcnosti. Hádam nás Apple už čoskoro poteší.