Spoločnosť Apple v utorok ráno dočasne zastavila predaj svojich zariadení v Turecku, pretože sa tam zhoršila prebiehajúca hospodárska kríza.

Kurz líry klesol až o – 15 % po tom, ako turecký prezident Tayyip Erdogan tvrdo obhajoval nedávne zníženie úrokových sadzieb.

- Reklama -

Momentálne je Apple Online Store v Turecku spustený a funkčný, no zákazníci si tu nemôžu pridať do svojho virtuálneho košíka žiadne zariadenie a ani si ho zakúpiť, pokiaľ sa v ňom už predtým nachádzalo. Technologický gigant sa obáva nestability.

Situácia sa ešte môže zhoršiť 

Turecká líra sa v súčasnosti rovná približne 0,078 amerického dolára, pričom jej hodnota od minulého týždňa neustále klesá. V priebehu celého minulého roka sa prepadla líra voči doláru o extrémnych 45 %.

Zatiaľ nie je známe, kedy môže spoločnosť Apple obnoviť predaje svojich zariadení v Turecku ale inflácia sa blíži ku hodnote 20 %, čo v praxi neveští nič dobré.

A keďže prezident Erdogan naďalej odmieta zvyšovať úrokové sadzby, analytici sa domnievajú, že pokles môže pokračovať ďalej.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.