Po tom, čo spoločnosť Apple predstavila prvé počítače Mac so svojim vlastným ARM procesorom Apple Sillicon (M1) zverejnila spoločnosť Microsoft jasné stanovisko, v ktorom uviedla, že v súčasnosti nevydá Windows 11, ktorý bude určený pre tieto čipy.

V danej dobe išlo pomerne tvrdé slová, ktoré znepokojili najmä používateľov platformy macOS. Ako iste viete, mnohí profesionáli síce preferujú Mac, no kvôli svojej práci a slabej podpore niektorých apiek pre túto platformu potrebujú z času na čas prepnúť do Windowsu. V opačnom prípade sú značne obmedzovaní a častokrát si musia zaobstarať aj druhý počítač.

- Reklama -

Ako sa však ukázalo, samotný Microsoft by možno ani nemal problém s vývojom samostatnej verzie Windows 11, ktorá by mohla bežať aj na Macu (M1). Dokonca aj Apple tvrdí, že je to všetko v rukách jeho konkurenta. Problémom je ale jeho užšia spolupráca so spoločnosťou Qualcomm, ktorá tomu zabraňuje.

Dohoda medzi Microsoftom a Qualcommom má spočívať v tom, že Windows 11 nebude dostupný na žiadnych iných počítačoch postavených na platforme ARM, pokiaľ nepôjde práve o chipsety Qualcommu.

Dobrou správou ale je, že samotná zmluva vyprší už vo veľmi krátkom čase a to môže viesť k viacerým zásadným rozhodnutiam.

Windows 11 na Macu s čipom M1? Prečo nie

MacBook Pro 13" (M1) očami náročného používateľa Windowsu. Je naozaj taký dobrý?Jedno z nich počíta s tým, že Microsoft zapracuje na špeciálnej verzii Windows 11, ktorá by mohla bežať na počítačoch Apple s procesorom M1, M1 Pro a M1 Max.

Okrem jablkovej spoločnosti chce však o priazeň Microsoftu zabojovať aj Samsung s jeho vlastnými procesormi Exynos. Dá sa teda povedať, že jedna z najväčších technologických spoločností môže už čoskoro zmeniť všetky doterajšie stanoviská.

V súčasnosti žiaľ ale nepoznáme presný dátum, kedy dôjde ku ukončeniu zmluvy s Qualcommom. Taktiež sa môže stať, že Microsoft samotnú zmluvu obnoví a preto by boli predčasné oslavy príliš skoré. Otázne však ostáva, či by mu to stálo za to…

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJXDA
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.