iOS 10 je pomerne veľkou zmenou oproti súčasnému iOS 9. Apple urobilo v oblasti operačných systémov skutočne veľké zmeny a pridalo do nich množstvo noviniek. Na veľa z nich sme doteraz potrebovali buď dodatočné aplikácie, alebo sme ich vôbec nemali, lebo sme nemali potrebu využiť ich. Dnes si ale ukážeme jednu novinku priamo v iOS 10, ktorá ti môže pomôcť v nákupnom centre či vo voľnej prírode nájsť tvoje auto.

Stratil si auto?

Áno jasné, blbá otázka, ako môže niekto stratiť auto? Možno tak, že by ti ho niekto ukradol, ale je to niečo tak veľké, že sa to skrátka stratiť nedá. Každopádne sa môže stať, že zaparkuješ v obrovskom nákupnom centre niekde v inom meste, kde to jednoducho nepoznáš a nerozmýšľaš pri tom, kde si vlastne zaparkoval. Potom nie je úplne jednoduché nájsť to správne auto medzi stovkami ďalších.

- Reklama -

Tiež sa ti môže stať na turistike, že sa vraciaš inou trasou ako tou, ktorou si prišiel a tak trošku nevieš, kde presne je tvoje auto a ani to, kde presne si ty. Apple sa ale rozhodlo, že nám všetkým, ktorým sa môže stať tento problém pripraví veľmi jednoduchú a šikovnú funkciu na zaznamenávanie aktuálnej polohy. Je to jednoduché, tvoj iPhone bude vďaka pripojeniu na satelit vždy vedieť, kedy si zastavil automobil a vystúpil. Vďaka tomu bude môcť zapísať adresu a súradnice daného miesta. Ak sa následne stratíš a nevieš kde je tvoje auto, jednoducho otvoríš mapy a tie ti jeho polohu automaticky ukážu.

Táto drobnosť je naozaj super, pretože nikdy nevieš, kedy sa ti hodí a povedzme si na rovinu, ono sa sem tam stane, že je potrebná. Nikto nie je neomylný a aj keď to vyzerá primitívne, môže to byť nápomocné a to si na danej novinke veľmi ceníme. Je súčasťou nového operačného systému iOS 10, ktorý bude pre všetkých dostupný asi až za dva mesiace, niekedy v septembri. Každopádne, pokiaľ si public beta tester či vývojár, môžeš si to vyskúšať už dnes, funguje to naozaj perfektne.

Nová funkcia - svetapple.skApple a autá

Ako sme si mohli všimnúť, Apple sa stále viac a viac snaží prispôsobiť svoje zariadenia aj pre automobily. Nehovoríme len o tejto novej funkcií, ktorá je vlastne len takou drobnosťou. Hovoríme aj napríklad o celom systéme CarPlay, ktorý zvyšuje bezpečnosť a zjednodušuje ovládanie iPhonu aj počas šoférovania (to by si nemal samozrejme robiť vôbec). Do tohto všetkého nám pekne hrá aj informácia, ktorá tvrdí, že Apple pracuje na vlastnom autonómno elektromobile.

Že by sa Apple chystalo priniesť revolúciu aj v tomto priemysle, no chce na to pripraviť ľudí podobnými novinkami či systémom CarPlay? Na túto otázku nepoznáme jasnú odpoveď, ale akonáhle Apple predstaví vlastné vozidlo, bude to stáť za to. Jeho cenovka asi nebude úplne prívetivá a tiež si ho nebude môcť dovoliť väčšina populácie, ale tí čo si ho kúpia určite neoľutujú. To vieme už teraz, možno 5 rokov pred tým, ako sa začne jeho výroba, teda, ak sa vôbec začne vyrábať!

Apple Car - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.