Ako sme uvádzali ešte pred samotnou konferenciou, spoločnosť Apple tento rok poteší majiteľov nových modelov. iPhone 11 Pro obsahuje v balení adaptér pre rýchlo-nabíjanie. Model 11 však žiaľ nie.

iPhone 11 Pro obsahuje v balení adaptér pre rýchlo-nabíjanie.

Čo je najväčším problémom súčasných iPhonov? Určite vám povie väčšina ľudí, že výdrž batérie a my nemôžeme nesúhlasiť. Práve výdrž batérie je kritická a vždy sme dúfali, že by mohla byť o čosi lepšia. Tento rok sa o to firma konečne výraznejšie postarala. Kým model 11 ponúka len o hodinu lepšiu výdrž (oproti iPhonu XR), iPhone 11 Pro zdvihol kapacitu a vydrží až o neskutočné 4 hodiny dlhšie ako model XS. Jeho väčší braček, iPhone 11 Pro Max potom až o 5 hodín dlhšie ako predchodca. To sú skutočne pozitívne čísla.

Pri vlajkových lodiach na nás čaká v balení ale ešte jedno prekvapenie. Výkonnejší adaptér, ktorý podporuje rýchlo nabíjanie má 18W. Vďaka tomu bude baterka v novom iPhone nabitá omnoho skôr ako kedykoľvek pred tým so základným 5W adaptérom. Škoda len, že sa tohto lepšieho adaptéra dočkáme výhradne v modeloch 11 Pro a 11 Pro Max. V krabičke od základného iPhonu 11 ho nenájdeme. Apple ho však mohlo pribaliť aj sem. Toto zariadenie tiež podporuje rýchlo-nabíjanie.

iPhone 11 Pro obsahuje v balení adaptér pre rýchlo-nabíjanie. - svetapple.sk
iPhone 11 Pro obsahuje v balení adaptér pre rýchlo-nabíjanie. – svetapple.sk

Prečo Apple nepribalilo adaptér aj ku iPhonu 11?

Na túto otázku odpovieme asi veľmi jednoducho. Skrátka sa jedná o lacné zariadenie a niekde potrebovala firma ušetriť. Navyše týmto krokom pridalo benefit pre tých, ktorí prídu do vlajkovej lode a budú si môcť svoje iPhony nabíjať rýchlejšie ako ostatní. Je síce pravda, že aj model 11 je vybavený podporou rýchleho nabíjania, čo v podstate znamená, že ak si kúpite takýto adaptér sami, dostanete rovnaký benefit ako majitelia “Pro” verzii. Na druhú stranu ale musíte míňať zbytočne desiatky eur, čo je trochu nevýhoda.

Tak či onak, rozumieme, prečo Apple k tomuto kroku pristúpilo a určite sme trochu sklamaní, že adaptér nebude aj súčasťou balenia modelu 11. Treba si ale uvedomiť, že toto je jednoducho biznis a pre Apple je takáto cesta lukratívna. Je to možno škoda, že sa to deje na úkor používateľov, na druhú stranu nám ale Apple predstavilo mimoriadne lacné služby Apple Arcade a Apple TV+, na ktorých pravdepodobne nebude výrazne zarábať. Navyše k novému hardvéru dostávate Apple TV+ na jeden rok úplne zdarma. To už stojí za zváženie. Hoci to teda nie je adaptér pre rýchle nabíjanie, je to aspoň niečo. Aj malý benefit je benefit a nám sa páči akým smerom sa firma uberá…

Navyše k novému hardvéru dostávate Apple TV+ na jeden rok úplne zdarma. To už stojí za zváženie. Hoci to teda nie je adaptér pre rýchle nabíjanie, je to aspoň niečo. Aj malý benefit je benefit a nám sa páči akým smerom sa firma uberá…

iPhone 11 Pro obsahuje v balení adaptér pre rýchlo-nabíjanie. - svetapple.sk
iPhone 11 Pro obsahuje v balení adaptér pre rýchlo-nabíjanie. – svetapple.sk
ZDROJApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here