Applu sa počas minulého roka síce nedarilo tak, ako to malo v pláne, no na druhú stranu, nebolo to vôbec také zlé. Minimálne nie čo sa týka divízie AppStore, ktorá priniesla rekordné čísla, nielen čo sa predajov týka, ale aj v čistom zisku. Vďaka tomuto sa Applu podarilo prekonať konkurenciu a svojim ziskom ukázať svoju dominancia na trhu.

Rekordný rok

Apple ukazuje, že aj keď nie je s predajmi iPhonov v tých najlepších číslach, stále dokáže ukázať, že predávať vie, napríklad v inom segmente ako to ukázal tu. Kým v roku 2015 bolo z obchodu AppStore stiahnutých 77 miliard aplikácií, minulý rok to bolo už 90 miliárd. Medziročný nárast je teda neuveriteľných 13 miliárd.

- Reklama -

Pokiaľ si dobre pamätáme, tak Steve Jobs bol podľa oficiálnej biografie proti AppStoru. Museli ho naň presvedčiť a ako sa ukazuje dnes, bol to jeden z najlepších korkov tej doby!

Nové informácie ohľadom stiahnutí z AppStore a Google Play dodáva analytická spoločnosť App Annie, ktorá získala údaje a na ich základe vyhodnotila, že stiahnutia výrazne stúpli oproti roku 2015.

Rovnako tak stúpol aj čas, ktorý používatelia strávili pri používaní aplikácií. Najviac času ale používatelia stratili práve nad aplikáciami, ktoré umožňujú komunikáciu (Messenger, WhatsApp či Viber), no  potom samozrejme sociálnymi sieťami ako Facebook, Twitter, Instagram či Snapchat.

Hoci sme napísali, že tento rok bol na tom lepšie AppStore, musíme povedať aj to, že stiahnutí mal viac obchod Google Play. To ale neznamená, že sa tomuto internetovému obchodu aj viac darilo.  Nedarilo! Zisky z týchto dvoch internetových obchodov boli spolu 35 miliard Amerických dolárov.
Už samo o sebe je toto číslo neuveriteľné a žiaľ presnejšie údaje ohľadom toho, kto zarobil koľko nevieme. Vieme ale, že väčšinu ziskov z 35 miliárd patrila práve Applu (presnejšie údaje nám onedlho prezradí samotná spoločnosť pri ohlasovaní finančných výsledkov za rok 2016).
Minulý rok dosahovali tržby Google Play, napriek väčšiemu množstvu stiahnutých aplikácií, približne iba polovicu z toho, čo zarobil App Store. Pri takomto objeme peňazí by to teda znamenalo približne 24 miliárd pre Apple, no a 12 miliárd pre Google. Keď si ešte raz uvedomíme, že z Google Play bolo stiahnutých podstatne viac aplikácii ako z App Store, je to neuveriteľné.
Pre predstavu ale dodávame, že napríklad v takej číne bol tento rok zisk 3,7 miliardy Amerických dolárov. Nebolo by na tom nič extra zaujímavé, keby toto číslo nebolo počas minulého roka na úrovni len 1,7 miliardy dolárov! Medziročný nárast čo sa ziskov týka na úrovni 2 miliard nie je zlý, čo povieš?
AppStore - svetapple.sk
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here