Ak sa zaujímate o najmodernejšie architektonické projekty súčasnosti, pravdepodobne ste už počuli o Apple Parku – oficiálnom sídle spoločnosti Apple. Tento futuristický kampus sa rozprestiera v kalifornskom Cupertine a od svojho otvorenia v roku 2017 neprestáva ohurovať verejnosť.

Pýši sa nie len svojim inovatívnym dizajnom, ale aj ekologickým prístupom a hodnotou, ktorá ho radí medzi najdrahšie stavby na svete. No a keďže ide o skutočne fascinujúce miesto, ktoré zaujíma aj po rokoch od svojho otvorenia, pripravili sme si pre vás sedem faktov, ktoré ste zrejme o Apple Parku nevedeli. Poďme teda na to.

1. Cena Apple Parku, z ktorej vám padne sánka

Tim Cook peniaze padajú z neba
Zdroj: Midjourney

Už pri prvom pohľade na obrovský prstencový komplex je jasné, že výstavba Apple Parku nebola lacná. Podľa dostupných daňových odhadov má samotný kampus hodnotu približne 3,6 miliardy dolárov.

Ak k tomu pripočítame počítače, kancelársku techniku a ďalšie zariadenia, hodnota stúpa na neuveriteľných 4,17 miliardy dolárov. Pre porovnanie, ikonická budova One World Trade Center v New Yorku stála približne 3,9 miliardy dolárov. Ide pri tom o 541 metrov vysoký mrakodrap v srdci mesta.

Nie je teda prekvapením, že Apple Park je jednou z najdrahších budov sveta, a to aj napriek tomu, že má len štyri poschodia! Vďaka vysokým nákladom na technológie, dizajn a prémiové materiály sa Apple Park radí medzi architektonické skvosty, ktoré dokazujú, že vízia a inovácia môžu byť cennejšie než tradičná výšková výstavba.

2. Všetko v Apple Parku je vyrobené na mieru

Centrum pre návštevníkov Apple Parku. Môžete si tu dať kávu, pozrieť projekt stavby alebo kúpiť unikátny suvenír, ktorý nikde inde na svete (v Apple Store) nenájdete. Zdroj: Apple

Apple je známy svojím dôrazom na detaily a perfekcionizmus. Inak tomu nebolo ani pri projektovaní Apple Parku, ktorý bol navrhnutý v spolupráci s renomovaným architektom Normanom Fosterom a bývalým šéfdizajnérom Applu, Jonym Ivom.

Všetko, od najväčších sklených výplní na svete až po špeciálne patentované škatule na pizzu, bolo vyrobené presne podľa predstáv a veľmi prísnych požiadaviek spoločnosti.

Zakrivené sklenené tabule vo „vesmírnom kruhu“ sú údajne najväčšie svojho druhu na svete a odrážajú typickú estetiku čistých línií a minimalizmu. Táto maximálna prispôsobiteľnosť len podčiarkuje dôležitosť dizajnu a funkčnosti, ktoré si Apple stanovil ako kľúčové kritériá pri výstavbe svojho budúceho sídla.

3. Apple Park využíva 100 % energie z obnoviteľných zdrojov

Apple Park solar
Apple Park má po celej streche obrovské solárne panely. Zdroj: Apple

Apple Park nie je len o efektnom vzhľade „vesmírnej lode“. Celý komplex poháňa energia zo 100 % obnoviteľných zdrojov, vďaka čomu patrí medzi ekologicky najšetrnejšie budovy na svete.

Strechy kruhového komplexu sú pokryté solárnymi panelmi a celý kampus je špeciálne navrhnutý tak, aby „dýchal“. Vďaka efektívnemu systému prirodzeného prúdenia vzduchu a vode v potrubiach v podlažiach sa budova zaobíde bez klimatizácie až deväť mesiacov v roku. Teplota sa v jej vnútri udržiava približne na úrovni 20 až 25 stupňov Celzia, čo ponúka zamestnancom komfortné pracovné prostredie.

Prečítajte si tiež  Garmin Fenix 7X so zafírovým sklíčkom a solárnym nabíjaním kúpite v zľave. Je to alternatíva pre Apple Watch Ultra

Aj táto ekologická filozofia je dôkazom, že Apple sa snaží spájať pokrok s trvalou udržateľnosťou – presne v duchu posolstva, ktoré firma dlhodobo presadzuje. Len tak mimochodom, spoločnosť si dala záväzok, že do roku 2030 bude uhlíkovo neutrálna, čo platí aj pre výrobu jej zariadení. Snáď sa táto vízia podarí naplniť.

4. Apple Park v číslach

Pre lepší prehľad si pozrime niektoré zaujímavé údaje v prehľadnej tabuľke nižšie. Tieto čísla podčiarkujú veľkoleposť celého projektu. Len samotné zelené plochy nahradili viac ako päť miliónov štvorcových stôp asfaltu a betónu.

Takto obrovský kampus si takmer žije vlastným životom, pričom zamestnanci môžu využívať rozsiahle záhrady, oddychové zóny a chodníky na prechádzky či jazdu na bicykloch.

Parameter Hodnota
Rozloha kampusu 175 akrov (približne 40 futbalových ihrísk)
Veľkosť hlavnej „vesmírnej“ budovy cca 260 000 metrov štvorcových.
Kapacita pre zamestnancov ~12 000 osôb
Počet vysadených stromov ~9 000 väčšinou lokálnych a odolných voči suchu
Steve Jobs Theater 50 m valcová stavba, kapacita 1 000 miest
Výška centrálnej jedálne 4 poschodia, miesto až pre 4 000 ľudí naraz

 

5. Apple Park ako posledná vízia Stevea Jobsa

Steve Jobs
Zdroj: Midjourney

Celý koncept Apple Parku sa zrodil dávno pred tým, než sa začalo s prvými stavebnými prácami. Steve Jobs, spoluzakladateľ Applu, predstavil myšlienku nového sídla cupertinskému mestskému zastupiteľstvu v júni 2011, len niekoľko mesiacov pred svojím odchodom.

Jeho posledné verejné vystúpenie tak symbolicky predstavovalo budúcnosť, o akej sníval – areál, kde sa spája dizajn, technológia a príroda do jedného harmonického celku.

Na projekte úzko spolupracoval aj Jony Ive, ktorý bol známy čistými líniami a minimalistickým štýlom.

Jony Ive
Zdroj: Wikipedia / Marcus Dawes (úprava redakcie)

Spoločne sa pričinili o to, aby Apple Park nebol len ďalším jednotvárnym biznisovým komplexom, ale prelomovým dielom, ktoré inšpiruje a motivuje k inovatívnemu mysleniu.

6. Apple Park má obrovské fitness centrum aj zubnú kliniku 

Apple Fitness
Zdroj: Apple

Zdravie a spokojnosť zamestnancov sú pre Apple kľúčové. Práve preto sa v Apple Parku nachádza impozantné fitness centrum s rozlohou cez 9 000 metrov štvorcových, ktoré ponúka priestor na cvičenie, joga sály a dokonca aj zubnú kliniku.

Dvojposchodová joga miestnosť je navyše obložená špeciálne opracovaným kameňom z kameňolomu v Kansase.

Pre tých, ktorí preferujú pohyb na čerstvom vzduchu, je k dispozícii sieť chodníkov na behanie alebo prechádzky a tiež bicyklové trasy s možnosťou zdieľaných bicyklov. Táto filozofia zdôrazňuje, že Apple nepovažuje pracovný výkon len za výsledok technických vymožeností, ale aj za dôsledok dobrej psychickej a fyzickej pohody svojich zamestnancov.

Prečítajte si tiež  TikTok skopíroval TOP funkciu od Google. Konkurenciu to predstavuje aj pre Apple

7. Odolnosť voči zemetraseniam

Keďže Kalifornia je známa častým výskytom zemetrasení, architekti a dizajnéri Apple Parku museli zabezpečiť, aby budova obstála aj v krízových situáciách.

Inšpirovali sa japonským prístupom, ktorý využíva „oddelenie“ budovy od základovej pôdy. Celá konštrukcia preto stojí na masívnych „tanierových“ podstavcoch, ktoré dokážu tlmiť otrasy a umožňujú budove posúvať sa až do šírky 1,4 metra.

Takto navrhnutý základ funguje ako gyroskop, čo minimalizuje poškodenie pri pohybe zemskej kôry. Apple Park je tak nielen moderný a ekologický, ale aj mimoriadne bezpečný komplex.

Záver

Apple Park je ukážkou, ako vyzerá spojenie najmodernejších technológií, inovatívneho dizajnu a ohľaduplného prístupu k prírode. Vyše 12 000 zamestnancov tu pracuje v prostredí, kde sú architektonické detaily premyslené do posledného milimetra, využíva alternatívne zdroje energie a dokonca sa nezabúda ani na tie najmenšie radosti – od patentovaných pizza krabíc až po príjemné, prirodzene vetrané kancelárie.

Hodnota niekoľko miliárd dolárov síce z Apple Parku robí jednu z najdrahších budov sveta, no jeho význam pre firmu a jej kultúru je nevyčísliteľný. Možno aj vďaka tomu na tomto mieste vznikajú tak úžasné produkty, ktoré používame každý jeden deň!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -