Jony Ive je jeden z najznámejších dizajnérov v oblasti priemyselného dizajnu. Jeho produkty už v rukách držal každý jeden z nás a väčšina z nás sa nimi kochá aj doma. Sú to iPhony, MacBooky či iPady. Jony Ive už pomerne dlho pracuje ako šéf dizajnu v Jablkovej spoločnosti a pracoval azda na každom produkte, ktorý firma v 21. storočí predstavila. Apple produkty ale nie sú jediné, čo Jony Ive navrhuje, máme tu aj iné!

Jony Ive navrhol Vianočný stromček

Vianoce už klopú na dvere. Vieme, do štedrého večera je to skoro mesiac, no reálne tento mesiac ubehne ako voda a veľké firmy, hotely a obchody sa už dnes pripravujú na tento dôležitý sviatok. Pomerne netradičné odvetvie “hotelov” sme nespomenuli náhodou. Práve výzdoba týchto inštitúcií je vo vianočnom období veľmi dôležitá a to hovoríme hlavne o tých najluxusnejších hoteloch vôbec. Jony Ive bol tento rok požiadaný, aby vytvoril Vianočný stromček do naozaj veľmi luxusného hotela Claridge’s a ako to dopadlo zistíš už za chvíľočku na obrázkoch nižšie.

- Reklama -

Hotel - svetapple.sk

V tomto hoteli nájdeš každé Vianoce iný stromček a poväčšine drevinu len veľmi stroho pripomína. Jony Ive to zobral ale úplne z iného súdka a keď povieme, že jeho stromček je naozaj netradičný, tak určite nebudeme klamať. Na prvý pohľad totižto vyzerá normálne, je to proste strom. Menší šok ale príde, že fotografia, ktorá je prezentovaná nepochádza z obdobia pred tým, ako sa na stromček vešali ozdoby. Finálna práca je proste tak strohá, že na nej nenájdeme žiadne ozdoby ani svetielka.

Na rovinu povieme, že sa ani nečudujeme, že výzdoba od tohto dizajnéra dopadla takto. Jony je extrémny minimalista a to krásne vidno aj na jeho jednoduchých produktoch. Jeden veľký ihličnatý strom a naokolo zopár menších ale na druhú stranu pôsobia trošku smutne. Vianoce sú krásny a veselý sviatok, plný tepla, ktoré by mohli evokovať svetielka na stromčeku. V tomto prípade ale máme skôr pocit, že Jony Vianoce neznáša a neznáša ich tak veľmi, že to cítiť aj z jeho dizajnu. Samozrejme, názor na tento nevídaný jav si už urob sám, každému sa páči niečo iné a každý si tak môže myslieť niečo iné.

Za nás je to ale mierne prestrelené a ak tento hotel navštívia aj napríklad deti prestížnych osobností a bohatých biznismenov, ktorí si budú môcť bezproblémovo zaplatiť možno aj niekoľko tisícok dolárov za noc v izbe plnej luxusu od hora až dole, budú určite sklamané “duchom Vianoc”, ktorý v chodbách hotela tento rok vládne. Tak čo si myslíš o stromčeku ty?

Stromček - svetapple.sk

Stromčeky z minulých rokov

dolce-and-gabanna-kally-ellis-of-mcqueens-and-john-galliano-for-dior-have-also-had-a-go-this-is-dallianos-2010-creation

Stromček - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here