Spoločnosť Apple by mala v priebehu najbližších rokov predstaviť svoje vlastné vozidlo, ktoré bude poháňané elektrikou a dostane plne autonómny režim jazdy. Samozrejme, tak ako je to pri tejto firme bežné, zákazníci očakávajú nielen revolučné riešenia a technológie, ale aj dokonalo prepracovaný dizajn. O ten sa určite postarajú celosvetovo známi dizajnéri a ruku k dielu by mohol priložiť aj Jony Ive. Čo keby sme však tieto predstavy nechali bokom a všetko zverili do rúk umelej inteligencií? Presne o to sa teraz pokúsili v projekte OpenAI DALL-E 2, ktorý založil Elon Musk.

Vďaka špeciálnemu počítačom riadenému procesu vás teraz môžeme zoznámiť s projektom Apple Car, ktorý vznikol v „kybernetickom mozgu“. O zadanie sa postaral automobilový dizajnér John Mauriello, ktorý umelej inteligencii prikázal, aby vytvorila „minimalistické športové auto inšpirované MacBookom a Magic Mouse, postavené z hliníka a skla“. 

Aj keď predne koleso vôbec nedáva zmysel, silueta vyzerá výborne
Aj keď predne koleso vôbec nedáva zmysel, silueta vyzerá výborne (foto: John Mauriello a Dall-E 2)
Na tomto renderi vyzerá Apple Car ako čistokrvný športiak
Na tomto renderi vyzerá Apple Car ako čistokrvný športiak (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Zároveň však systém požiadal, aby bol výsledný produkt v štýle bývalého dizajnéra spoločnosti Apple, Jonyho Iva. Netrvalo dlho a veľmi zaujímavé nápady sú na svete. Určite vás niektoré z nich oslovia.  

Slovo Apple nebolo použité zámerne

Silueta vozidla odhaľuje elegantne klopenú strechu v štýle Magic Mouse a výrazný otvor na nasávanie vzduchu pre Apple Car
Silueta vozidla odhaľuje elegantne klopenú strechu v štýle Magic Mouse a výrazný otvor na nasávanie vzduchu pre Apple Car (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Počítač po zadaní výzvy nelenil a automaticky sa pustil do práce. Z metadát sa podarilo zistiť, že umelá inteligencia na tvorbu Apple Car použila podnety ako: „športiak“, „MacBook“, „Magic Mouse“, „hliník“ a „Jony Ive“, pričom však Mauriello schválne nepoužil slovíčko „Apple“. Dôvod je ten, že si ho počítač veľmi úzko spája s ovocím a to by mohlo vo finále pôsobiť trochu zvláštne.

Po tom, čo sa projektu OpenAI DALL-E 2 podarilo pochopiť podstatu vyššie uvedených pojmov navrhol niečo, čo dáva zmysel a dovolíme si tvrdiť, že to aj vyzerá veľmi dobre. Vozidlo má elegantný organický dizajn, hliníkovú karosériu a prakticky nulové hrany na povrchu.

Dizajn Apple Car na tejto fotke nám pripomína vozidlá z 90-tých rokov
Dizajn Apple Car na tejto fotke nám pripomína vozidlá z 90-tých rokov (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Je to niečo podobné, ako by sa Jony Ive spojil so spoločnosťou Jaguar alebo Aston Martin a spoločne vytvorili automobil, ktorý vychádza z tradície značky a typického dizajnérskeho jazyka spoločnosti Apple.

Rendery obsahujú chyby, no nevadí to

V niektorých prípadoch urobila AI chybu. Tu napríklad zabudla na okná pre Apple Ca
V niektorých prípadoch urobila AI chybu. Tu napríklad zabudla na okná pre Apple Car (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Ako uvádza portál Yankodesign, AI Engine funguje tak, že vytvára varianty na základe rovnakého podnetu. Výsledkom sú obrázky, ktoré sú tematicky prepojené, ale v podstate nie sú rovnaké, vďaka čomu ide o fantastický prieskumný a ideový nástroj.

Ako môžete vidieť sami, obrázky obsahujú viacero logických chýb (napríklad predné koleso hneď na tom prvom), no ak ich vezmeme len ako inšpiráciu, v skutočnosti sú veľmi vydarené a prínosné. Nezabúdajte, že toto nevytvoril človek ale čisto „kremíková duša“.

Prečítajte si tiež  Apple chystá Keynote. Vieme kedy príde nový iPad mini, AirTags či vylepšený iPad Pro
Aj zozadu je dizajn Apple Car od AI nádherný
Aj zozadu je dizajn Apple Car od AI nádherný (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Pozrite si všetky rendery a dajte nám vedieť do komentára, ako sa vám nápady umelej inteligencie na Apple Car páčia. Kúpili by ste si takéto štýlové kupé?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -