Spoločnosť Apple by mala v priebehu najbližších rokov predstaviť svoje vlastné vozidlo, ktoré bude poháňané elektrikou a dostane plne autonómny režim jazdy. Samozrejme, tak ako je to pri tejto firme bežné, zákazníci očakávajú nielen revolučné riešenia a technológie, ale aj dokonalo prepracovaný dizajn. O ten sa určite postarajú celosvetovo známi dizajnéri a ruku k dielu by mohol priložiť aj Jony Ive. Čo keby sme však tieto predstavy nechali bokom a všetko zverili do rúk umelej inteligencií? Presne o to sa teraz pokúsili v projekte OpenAI DALL-E 2, ktorý založil Elon Musk.

Vďaka špeciálnemu počítačom riadenému procesu vás teraz môžeme zoznámiť s projektom Apple Car, ktorý vznikol v „kybernetickom mozgu“. O zadanie sa postaral automobilový dizajnér John Mauriello, ktorý umelej inteligencii prikázal, aby vytvorila „minimalistické športové auto inšpirované MacBookom a Magic Mouse, postavené z hliníka a skla“. 

- Reklama -
Aj keď predne koleso vôbec nedáva zmysel, silueta vyzerá výborne
Aj keď predne koleso vôbec nedáva zmysel, silueta vyzerá výborne (foto: John Mauriello a Dall-E 2)
Na tomto renderi vyzerá Apple Car ako čistokrvný športiak
Na tomto renderi vyzerá Apple Car ako čistokrvný športiak (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Zároveň však systém požiadal, aby bol výsledný produkt v štýle bývalého dizajnéra spoločnosti Apple, Jonyho Iva. Netrvalo dlho a veľmi zaujímavé nápady sú na svete. Určite vás niektoré z nich oslovia.  

Slovo Apple nebolo použité zámerne

Silueta vozidla odhaľuje elegantne klopenú strechu v štýle Magic Mouse a výrazný otvor na nasávanie vzduchu pre Apple Car
Silueta vozidla odhaľuje elegantne klopenú strechu v štýle Magic Mouse a výrazný otvor na nasávanie vzduchu pre Apple Car (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Počítač po zadaní výzvy nelenil a automaticky sa pustil do práce. Z metadát sa podarilo zistiť, že umelá inteligencia na tvorbu Apple Car použila podnety ako: „športiak“, „MacBook“, „Magic Mouse“, „hliník“ a „Jony Ive“, pričom však Mauriello schválne nepoužil slovíčko „Apple“. Dôvod je ten, že si ho počítač veľmi úzko spája s ovocím a to by mohlo vo finále pôsobiť trochu zvláštne.

Po tom, čo sa projektu OpenAI DALL-E 2 podarilo pochopiť podstatu vyššie uvedených pojmov navrhol niečo, čo dáva zmysel a dovolíme si tvrdiť, že to aj vyzerá veľmi dobre. Vozidlo má elegantný organický dizajn, hliníkovú karosériu a prakticky nulové hrany na povrchu.

Dizajn Apple Car na tejto fotke nám pripomína vozidlá z 90-tých rokov
Dizajn Apple Car na tejto fotke nám pripomína vozidlá z 90-tých rokov (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Je to niečo podobné, ako by sa Jony Ive spojil so spoločnosťou Jaguar alebo Aston Martin a spoločne vytvorili automobil, ktorý vychádza z tradície značky a typického dizajnérskeho jazyka spoločnosti Apple.

Rendery obsahujú chyby, no nevadí to

V niektorých prípadoch urobila AI chybu. Tu napríklad zabudla na okná pre Apple Ca
V niektorých prípadoch urobila AI chybu. Tu napríklad zabudla na okná pre Apple Car (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Ako uvádza portál Yankodesign, AI Engine funguje tak, že vytvára varianty na základe rovnakého podnetu. Výsledkom sú obrázky, ktoré sú tematicky prepojené, ale v podstate nie sú rovnaké, vďaka čomu ide o fantastický prieskumný a ideový nástroj.

Ako môžete vidieť sami, obrázky obsahujú viacero logických chýb (napríklad predné koleso hneď na tom prvom), no ak ich vezmeme len ako inšpiráciu, v skutočnosti sú veľmi vydarené a prínosné. Nezabúdajte, že toto nevytvoril človek ale čisto „kremíková duša“.

Aj zozadu je dizajn Apple Car od AI nádherný
Aj zozadu je dizajn Apple Car od AI nádherný (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Pozrite si všetky rendery a dajte nám vedieť do komentára, ako sa vám nápady umelej inteligencie na Apple Car páčia. Kúpili by ste si takéto štýlové kupé?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -