Ako sme už písali, Jony Ive opúšťa Apple aby si založil vlastnú spoločnosť. Nie je to samozrejme zadarmo. Pre spoločnosť pracoval 30 rokov. Nehovoríme teraz ale o finančnom vyrovnaní ale na škode spôsobenej na akciovom trhu. Po ohlásení zásadnej zmeny klesla hodnota spoločnosti. Jony Ive stál Apple minimálne 9 miliárd dolárov.

Jony Ive stál Apple minimálne 9 miliárd dolárov, takú mal hodnotu u investorov

Pokiaľ ste sa zamysleli niekedy nad tým, akú má hodnotu pre spoločnosť Apple jej šéfdizajnér, teraz vám vieme približne odpovedať. Bude to minimálne 9 miliárd dolárov. Krátko po oznámení odchodu niektorí investori stratili nádej v obchodovateľných akciách a svoj podieľ okamžite predali. To zapríčinilo prepad až o 1%. To možno nevyzerá akokoľvek dramaticky ale 9 miliárd dolárov, ktoré to reálne predstavuje zas nie je ani najmenšie množstvo peňazí.

Jony Ive stál Apple minimálne 9 miliárd dolárov. Toto je veru drahý odchod. - svetapple.sk
Jony Ive stál Apple minimálne 9 miliárd dolárov. Toto je veru drahý odchod. – svetapple.sk

Jony Ive štartoval v Apple ešte v septembri 1992. O 4 roky neskôr, teda v roku 1996 bol poverený za vedúceho dizajnérskeho tímu. V roku 2012 získal postavenie aj ako dizajnér softvéru. Rok 2015 priniesol kariérny rast na šéfa dizajnu. Dnes už bude spolupracovať so spoločnosťou Apple iba externe. Zakladá firmu „LoveForm“. Významný analytik, Wedbush Daniel Ives, patrí Ive medzi najvýznamnejších predstaviteľov spoločnosti Apple. Vo svojom výskume napísal:

„Od jeho vízie iMac po ohromujúci iPhone a jeho vývoj sú odtlačky prstov hlboko zakorenené v jadre DNA spoločnosti Apple,“

Investori stále veria, nevedno či mladej krvi alebo Jonyho firme

Hoci bol pád akcií tvrdý a bolestivý, nebol ani zďaleka tak dramatický ako mohol byť. Klesnúť sa dalo aj omnoho nižšie. V konečnom dôsledku sa teda nedeje žiadna katastrofa. Investori buď to verzia mladej krvi, ktorá nahradí Jonyho Iva alebo potom jeho novej firme, ktorá bude naďalej úzko spolupracovať so spoločnosťou Apple a úzko sa podieľať na vývoji jej produktov. Ako sa ešte analytik stihol vyjadriť:

„Ive zanecháva dieru v spoločnosti a je jednoznačne nenahraditeľná.“

Jony Ive opúšťa Apple. Otvára vlastnú spoločnosť. - svetapple.sk
Marc Newson a Jony Ive. – svetapple.sk

zdroj: Bloomberrg

Prečítajte si tiež  Apple, to čo si urobil s iOS 9.3?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here