Dlhoročný šéfdizajnér spoločnosti Apple, autor najobľúbenejších produktov a v neposlednom rade dobrý priateľ Steva Jobsa, Jony Ive opúšťa Apple. Zakladá novú spoločnosť s názvom „LoveForm“. Ako informovalo samotné Apple, jablková spoločnosť bude primárnym klientom Jonyho novej firmy.

Jony Ive opúšťa Apple, pracoval tu od roku 1992

Ak by sme mali vybrať nejakú kľúčovú osobu spoločnosti Apple, okrem Steva Jobsa a Tima Cooka by to bol práve Jony Ive. Je to človek, ktorý dal nie len produktom ale aj celej firme dušu a celkom nový dych. Jeho potenciál objavil Steve Jobs prakticky okamžite po opätovnom príchode do Applu v roku 1997. Spolu sa pustili do prvého iMacu, ktorý uzrel svetlo sveta ešte v roku 1998. Patril medzi zariadenia, ktoré zachránili Apple pred istým koncom. Potom to už išlo samo.

Jony Ive opúšťa Apple. Otvára vlastnú spoločnosť. - svetapple.sk
iMac 1998 – svetapple.sk

Už o tri roky neskôr stál Jony za ďalším kľúčovým produktom. Bol to MP3 prehrávač, ktorý mal elegantný a minimalistický dizajn a používateľ si doň mohol nahrať 1000 skladieb. Aj s prvým iPodom sa viažu zaujímavé príbehy.

Jobs, ktorý trval na dokonalosti bol jednou z osôb, ktorá zavolala Jonymu aj o tretej v noci. Niekedy spolu telefonovali a vymieňali si myšlienky až do skorého rána. V roku 2003 Jony kreslí Power Mac G5. Počítač, ktorého dizajn bude ešte minimálne 10 rokov nadčasový.

Jony Ive opúšťa Apple. Otvára vlastnú spoločnosť. - svetapple.sk
Prvý iPod 2001 – svetapple.sk

Veľká revolúcia nastáva v roku 2007. Z pod pera tohto dizajnéra vychádza prvý iPhone 2G. Produkt, ktorý nezmenil len celú scénu komunikácie. Je to produkt, ktorý ovplyvnil svet a ovplyvňuje ho dodnes. Ive samozrejme pracoval na všetkých ďalších generáciách.

Po jeho boku v roku 2010 vyrástol aj prvý iPad a v roku 2014 tiež hodinky Apple Watch. Je však ešte nespočetné množstvo iných produktoch, ktoré sme ani nevymenovali. Jony Ive opúšťa Apple avšak netreba sa báť, že by už nad vývojom nemal kontrolu. Zakladá svoju vlastnú spoločnosť, ktorej najväčším zákazníkom bude práve Apple.

Jony Ive opúšťa Apple. Otvára vlastnú spoločnosť. - svetapple.sk
Jony Ive opúšťa Apple. Otvára vlastnú spoločnosť. – svetapple.sk

S Applom nekončí, spolupráca pokračuje

Správa o odchode jedného z najdôležitejších členov jablkovej spoločnosti možno mierne zarazila avšak netreba sa obávať, žeby sa Jony venoval len svojej firme „LoveForm“. Tá vznikla práve preto aby mohla spolupracovať s Applom a aby si mohol jeden z najlepších dizajnérov spotrebnej elektroniky v súčasnosti plniť aj iné projekty. CEO Apple, Tim Cook povedal, že sa teší na ďalšiu spoluprácu a dúfa, že bude trvať dlho aj v budúcnosti. Apple bude prvým zákazníkom.

Prečítajte si tiež  Apple myslelo na detaily aj pri reklamácii Apple Watch

Po Ivovom odchode budú vedúci dizajnového tímu, Evans Hankey a Alan Dye, ktorí zastupujú funkcie presidet of Industrial Design a Human Interface design. Obaja sa budú spovedať COO spoločnosti, Jeffovi Williamsovi. Práve Williams je osoba, ktorá dohliadala na vývoj Apple Watch od úplného založenia projektu. Má teda bohaté skúsenosti s vývojom dôležitých produktov.

Jony Ive opúšťa Apple. Otvára vlastnú spoločnosť. - svetapple.sk
Jony sa budúcnosti Apple nebojí – svetapple.sk

Jony Ive samozrejme spolupracoval na Apple Watch tiež. Jeho snaha bola ale sústredená najmä na prácu s tímom dizajnérov. Dnes je na tento tím pyšný. Vo svojom vyhlásení okrem iného povedal aj to, že za posledných 30 rokov pracoval na budovaní silného dizajnérskeho tímu a kultúry v spoločnosti Apple, ktorá je dnes silnejšia a talentovanejšia ako kedykoľvek predtým.

„Po takmer 30 rokoch a množstve projektoch som najviac hrdý na prácu, ktorú sme urobili pri vytvorení dizajnérskeho tímu, procesu a kultúry v spoločnosti Apple. Dnes je Apple silnejšie, živšie a talentovanejšie ako kedykoľvek predtým, v histórii spoločnosti. “

O budúcnosť Apple sa momentálne nebojí. Je presvedčený o tom, že čo sa dizajnu týka, tak vo firme je momentálne poriadok a na najvyšších pozíciach sedia tí praví ľudia, ktorým verí a s ktorými sa teší na dlhoročnú spoluprácu.

„Tím bude určite prosperovať pod vynikajúcim vedením Evansa, Alana a Jeffa, ktorí boli medzi mojimi najbližšími spolupracovníkmi. Mám veľkú dôveru v mojich dizajnérskych kolegov v spoločnosti Apple, ktorí zostávajú mojimi najbližšími priateľmi a teším sa na dlhoročnú spoluprácu. “

Firmu nezakladá sám, spolupracuje s ním Marc Newson

Jony Ive o svojej novej firme zatiaľ nepovedal veľa. Napriek tomu pre The Financial Times prezradil, že spolupracuje s dizajnérom Marcom Newsonom, ktorý taktiež pracuje pre Apple od roku 2014. Nie je to ale iba produktový dizajnér. V minulosti sa zaoberal napríklad aj konštrukciou lietadiel, dizajnom šperkov no hlavne dizajnom nábytku. Nová spoločnosť môže byť teda veľmi zaujímavá a inšpiratívna. Nevieme, či bude mať nejaké konkrétne zameranie alebo bude tvoriť všetko čo jej šéfov zaujme. Tak či onak, tešíme sa na ňu.

Marc Newson a Jony Ive – svetapple.sk

Treba povedať, že Jony Ive je veľmi špecifický človek. Dodržiaval zásady čistého minimalizmu a niekedy to dokonca preháňal. Netajil sa tým, že pri niektorých produktoch spoločnosti Apple hľadal inšpiráciu v produktoch firmy Braun zo 60-tých rokov minulého storočia. Ľudia jeho výtvory ale milovali a označovali ich za nadčasové. Niekedy sa síce búrili ale netrvalo to dlho, kým si dizajn opäť zamilovali.

Prečítajte si tiež  Ruský pamätník Steva Jobsa je v dražbe!

Jony síce neodchádza nadobro, opúšťa ale jednu loď, s ktorou sa ťahal skoro 30 rokov svojho života. Napriek tomu je to pre neho dobré rozhodnutie. Momentálne má len 52 rokov a ešte stále obrovské možnosti ako posunúť svetový dizajn významným krokom vpred. Možno nám bude chýbať jeho vkus na nehnuteľnosti či luxusné autá a hlavne na dizajn produktu. Jeho myšlienky a myslenie ale v Apple ostávajú a to je hlavné. Veľa šťastia Jony.

Jony Ive opúšťa Apple. Otvára vlastnú spoločnosť. - svetapple.sk
Nech sa darí, ďakujeme Jony – svetapple.sk

zdroj: macrumors

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.