Budeme u nás už čoskoro platiť iPhonom?

0

Apple Pay je technológia, ktorá prišla spolu s iPhonom už v roku 2014. Sľubovaný príchod na Slovensko bol niekedy koncom roka 2015, ale ako môžeš vidieť, zjavne tento krok nebol úplne úspešne naplnený, pretože je začiatok roka 2017 a po Apple Pay ani chýru ani slychu. To ale využili iné spoločnosti ako napríklad Samsung so svojim Samsung Pay. Tie platia na rozšírenejších miestach ako služba od Apple. Tak či onak. Apple Pay zažíva celkom veľký úspech a je šanca, že sa už čoskoro dostane aj k nám!

Apple Pay u nás

V prvom rade by som veľmi rád upozornil na to, že Apple Pay je technológia, ktorá už ani zďaleka nie je úplne nová. Problém je ale v tom, že na to aby sa mohla začať používať v danej krajine musí mať Apple uzavretý kontrakt s danou bankou a to je trošku problém. Apple si účtuje malý poplatok za každú prevedenú transakciu a čo si budeme rozprávať, nie vždy sa to bankám úplne oplatí.

Tak či onak, to nie je dôvod prečo tu nemáme Apple Pay. Naša smola je proste tá, že krajina je veľmi maličká a pre Apple sme oproti celému svetu asi niečo ako ihla v kôpke sena.

Priorita je teda nasýtiť Apple Pay v čo najväčších krajinách sveta a až potom sa zaujímať o tie menšie. Rovnako tak je to aj so Siri či napríklad s dodávkami prvých kusov nových iPhonov každý rok. Apple nebude riešiť prednostne slovenské a ani české banky ale napr. tie nemecké, rakúske či britské. Dáva to zmysel.

Tak či onak, vo svete je táto technológia veľmi obľúbená. Hoci tieto platby predstavujú oproti platbám s kartami úplne minimum, oproti predošlým rokom transakcie stúpli a stále idú hore a hore. Môžeme teda predpokladať, že Apple už rozbehlo svoj vlak a teraz môže naberať ďalšie a ďalšie krajiny.

Pokiaľ si myslíš, že u nás bude práve s touto technológiou problém, mýliš sa, Slovensko je na Apple Pay až veľmi dobre pripravené, možno aj lepšie ako veľa iných krajín, kde už technológia funguje. Podpora bezkontaktných platieb a NFC čipov je takmer všade, a tak nie je problém ani s tým, aby sa tu dalo platiť priložením telefónu.

Obchody síce ešte neponúkajú nálepky, ktoré poukazujú, že na danom mieste môže zákazník zaplatiť práve vďaka tejto službe, ale čoskoro by mohli. Už sme asi veľmi blízko a veľmi sa na to tešíme. Platby cez iPhone sú bezpečné, efektívne, no a hlavne rýchle. Žiadne vyberanie karty ani hotovosti, stačí ti tvoj telefón, ktorý mávaš aj tak vždy v rukách. Tešíš sa?

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk