Keď spoločnosť Apple v roku 2014 predstavila spolu s iPhonom 6, iPhonom 6 Plus a prvými Apple Watch technológiu Apple Pay, nezabudla zdôrazniť, že ide o bezpečnejší spôsob platenia, než cez tradičné debetné alebo kreditné karty. Prečo je to ale tak? Odpovedí je hneď niekoľko.

V prvom rade si treba uvedomiť, že pokiaľ používame klasickú (fyzickú) kreditnú alebo debetnú kartu, kedykoľvek môže dôjsť ku jej zneužitiu. Dokonca ste to už možno aj sami zažili a určite nám dáte za pravdu, že to nebolo moc príjemné.

Problém kariet tkvie v tom, že sa na nich nachádzajú prakticky všetky citlivé informácie. Akonáhle ich zlodej pozná a vy nemáte vo svojej banke aktívne dvojfaktorové overenie (napríklad potvrdenie platby cez SMS správu), ľahko vás pripraví o peniaze.

Nemyslíte si však, že by si niekde v kaviarni čašník pri pulte stihol prepísať všetky čísla karty, dátum exspirácie či CVV kód v jej zadnej časti. Dnes už existujú oveľa sofistikovanejšie spôsoby, ako sa ku takýmto údajom dostať a používate ich aj vy.

Stačí, aby ste na pár sekúnd odvrátili pozornosť, časník urobil dve fotky cez svoj smartfón a problém je na svete. Toto by sa vám pri Apple Pay nikdy nestalo. Navyše, platby cez iPhone či Apple Watch musíte verifikovať skrz Face ID, Touch ID alebo heslo. Kartami sa dá platiť aj bezkontaktne, čo však neznamená bezpečne!

Apple Pay chráni vaše citlivé údaje 

Apple Pay
Zdroj: Unsplash / CardMapr.nl (úprava redakcie)

Pokiaľ svoju kartu nahráte do iPhonu alebo Apple Watch, každá platba je mnohonásobne bezpečnejšia. Ako je to možné? Je vlastne úplne jednoduché. Apple na miesto čísla karty a ďalších údajov zdieľa s obchodníkom iba číslo účtu vášho zariadenia a bezpečnostný kód, ktorý je špecifický pre konkrétnu transakciu.

Platbu tak dokáže overiť vaša banka alebo vydavateľ karty bez toho, aby sa obchodník dostal ku akýmkoľvek citlivým dátam. Rovnako to funguje aj pri nákupoch v aplikáciach alebo v e-shopoch – akým je napríklad Loopi.sk, vďaka ktorému mohol vzniknúť tento článok. Apple príslušenstvo si na tomto webe kúpite bezpečne a rýchlo aj cez Apple Pay.

Keď u neznámeho internetového predajcu zadáte do formulára informácie o vašej karte, občas sa stane, že sa uložia na jeho serveroch aj bez vášho vedomia. Za normálnych okolnosti by ste to ale určite nechceli. Je to prakticky to isté, ako by ste niekomu úplne cudziemu na ulici odovzdali svoju kartu s prístupom ku peniazom a verili, že ju nezneužije.

Prečítajte si tiež  Xiaomi Mi Smart Doorbell 3 inteligentný zvonček s kamerou kúpite po zľave za super cenu
platba kartou
Zdroj: Unsplash / CardMapr.n

Problémom môžu byť hackeri, ako aj interné úniky či chyby v e-shopoch, ktoré prezradia všetko potrebné internetovým zločincom, vrátane všetkých čísel, ktoré sa nachádzajú na vašej debetnej alebo kreditnej karte.

Pretože však Apple Pay za žiadnych okolností nesprístupní obchodníkovi tieto dáta, riziko, že budete podvedení je prakticky nulové.

V obchode môžete riskovať aj skimming platobnej karty 

bankomatová karta a terminál
Zdroj: Unsplash / Mark Oflynn

Ak ste o tom ešte nikdy nepočuli, v poslednom období sa stal takzvaný skimming platobnej karty pomerne bežným podvodom na celom svete.

Stačí, aby podozrivá osoba nainštalovala na skutočný platobný terminál špeciálne zariadenie (ktoré vyzerá rovnako) a vy po zaplatení vôbec neviete, že vašou kartou disponuje nikto cudzí. Tieto podvodné technológie sú dokonca tak sofistikované, že vás ľahko pripravia aj o váš PIN kód. Nie je to teda žiadna sranda.

Akonáhle ale odstránite svoju fyzickú kartu z celého platobného procesu a použijete len iPhone s pomerne dobre šifrovanou transakciou cez Apple Pay, podvodníci nemajú šancu. Tak na čo si komplikovať život zastaralou technológiou?

Dajte nám vedieť do komentára, či Apple Pay používate aj vy. Zaujíma nás aj to, či ide o primárny alebo sekundárny spôsob platby. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a reakcie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -