Technológia 3D Touch je tu už od roku 2015. Debutovala v iPhone 6S. Po silnejšom pritlačení na displej, sa objavili rozšírené možnosti ovládania. Po 4 rokoch túto technológiu Apple zastaví. Odstránenie 3D Touch však tak razantne nepocítime.

Odstránenie 3D Touch kvôli Haptic Touch

3D Touch možno nikdy nebolo úplne dokonalé a nevyužívali sme ho ani zďaleka tak, ako sme ho využívať mohli. Napriek tomu sme si naň zvykli a podvedome ho používame všade od písania až po browsovanie na internete. Minuloročné modely ešte technológiu mali. Výnimkou bol jedine model iPhone XR. Odstránenie 3D Touch znížilo výrobné náklady a teda aj cenu. Nahradila ho technológia “Haptic Touch”, ktorá funguje podobne avšak reaguje na dlhšie priložený prst na displeji, nie na tlak, ktorý vyvíjame.

Odstránenie 3D Touch príde už tento rok. Apple to nepriamo potvrdilo. - svetapple.sk
3D Touch tak ako ho poznáme možno navždy zanikne. Nahradí ho menej vyspelá technológia. – svetapple.sk

Ako ukazuje systém iOS 13 práve Haptic Touch by sa mal stať plnohodnotnou náhradou za 3D Touch. Je to síce menej “prešpekulovaná” technológia ale dokáže prakticky to isté len na inom princípe. Odstránenie 3D Touch teda nebude taká katastrofa len si na to budeme musieť dlhšie zvykať.

V zdrojových kódoch operačných systémov iOS 13 či iPadOS sa objavila možnosť Quick Actions a Peek pre všetky zariadenia. To znamená, že technológiu budú môcť využívať aj produkty, ktoré ju doteraz nemali (minimálne tak sa to predpokladá, či to Apple bude nejako blokovať zatiaľ známe nie je). Tohto ročné iPhony teda budú môcť stále otvárať menu s akciami pri jednotlivých aplikáciach či robiť náhľady fotiek, emailov či SMS správ. Displej už ale nebude vnímať silu stlačenia tak ako na modeloch XS/XS MAX ale dĺžku stlačenia (iPhone XR).

Prečo Apple urobilo takýto krok?

Odstránenie 3D Touch môže byť dosť kritizované a mi sa ani nečudujeme. Je to akoby spoločnosť použila na svojich zariadeniach neoriginálny náhradný diel. Tiež síce funguje ale už ani zďaleka nie tak dobre ako pred tým. Na druhú stranu sa ale treba zamyslieť nad tým, že Haptic Touch nemôže byť plnohodnotnou náhradou za 3D Touch. Nie je to o pohodlí používania, je to skôr o spôsobe. Pokiaľ si zvykneme na Haptic Touch, to, že kedysi existovalo nejaké 3D Touch si o pár mesiacov už ani nebudeme pamätať.

Odstránenie 3D Touch príde už tento rok. Apple to nepriamo potvrdilo. - svetapple.sk
Ak chcete vyskúšať Haptic Touch, skúste v obchode iPhone XR. – svetapple.sk

Navyše sú v tom samozrejme aj peniaze. Už dlhšie sa hovorilo o tom, že firma z Cupertina navždy zabije obľúbenú technológiu. Naznačovali to najmä úniky z produkcie iPhonov v Číne. Dnes sa špekulácie stále viac a viac potvrdzujú a môže za to najmä jeden faktor. Tým sú peniaze. iPhony sa dostali na tak astronomické čiastky, že sa to prejavilo aj na mizerných predajoch. To neznamená nič iné ako ich zase začať cenovo spúšťať dolú.

Na to aby si ale Apple udržalo predajnú maržu musí niekde zlacniť. V tomto prípade na výrobe. Nie je presne známe koľko na jednom zariadení ušetrí ale šepká sa, že ide o desiatky dolárov. Uvidíme ako to napokon v septembri dopadne.

Odstránenie 3D Touch príde už tento rok. Apple to nepriamo potvrdilo. - svetapple.sk
Odstránenie 3D Touch príde už tento rok. Apple to nepriamo potvrdilo. – svetapple.sk

zdroj: macrumors

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here