Milovníci značky Apple tvoria špecifickú skupinu ľudí, ktorí na svoje zariadenia nedajú dopustiť, a to hneď z niekoľkých dôvodov – na prvý pohľad rozpoznateľný dizajn, elegancia operačného systému, intuitívne ovládanie a dlhodobá spoľahlivosť. Asi len minimálne percento ľudí, ktoré si už raz zakúpilo akékoľvek zariadenie tejto značky, sa neskôr vrátilo ku konkurentovi.

Na proti tohto tábora stojí veľká skupina používateľov, ktorá zastáva názor, že zariadenia spoločnosti Apple sú len predražené dizajnové kúsky. Boj týchto dvoch táborov trvá už roky. Pozrime sa teda na to, ktorý z nich má v čom pravdu.

- Reklama -

Pravda alebo mýtus č. 1: Mac je predražený.

Majitelia 400 a 600-eurových notebookov sa pri pohľade na cenu MacBook-ov asi len pousmejú. Nebudú predsa platiť za dizajn a značku. Bývalý CEO spoločnosti Microsoft, Steve Ballmer, sa už v minulosti vyjadril, že Mac používatelia platia pri nákupe približne 500 dolárov len za to, že je na zariadení logo Apple. Faktom však ostáva, že stratégiou spoločnosti Apple vždy bolo radiť svoje produkty medzi prémiové.

Nesmieme však zabudnúť ani na fakt, že pri kúpe Apple neplatíte len za luxusný „obal“, ale aj celý balíček prémiových služieb a inovácií, ktoré Apple svojim zákazníkom vždy prinášal.

A teda ÁNO, ak plánujete svoj počítač využívať len na vyhľadávanie na internete, nakupovanie, plánovanie dovoleniek, či prácu v základných pracovných programoch, Mac pre vás pravdepodobne je zbytočne predražený. Ak však chcete profesionálne zariadenie, ktoré spĺňa vaše vysoké nároky, je zložené z kvalitných komponentov a túžite aj po elegantnom dizajne, tak NIE, Mac pre vás predražený nie je.

Pravda alebo mýtus č. 2:  Apple vytvára nadčasový dizajn.

Je pravdou, že spoločnosť Apple si vždy dala záležať na vzhľade svojich produktov a vždy doladila každý detail. Microsoft sa však snaží nezaostávať a dôkazom toho je Surface Studio, ktoré potešilo mnohých inovatívnych dizajnérov. Zástancovia Apple budú určite oponovať, že Microsoft len skopíroval Apple dizajn. Pravdou však ostáva, že Surface Studio je viac než len obyčajný all-in-one počítač s moderným dizajnom.

imac apple

Zdroj: www.apple.com

 

Surface Studio

Zdroj: www.microsoft.com

Pravda alebo mýtus č. 3:  Mac nemôže chytiť vírus.

Mac používatelia si dlhé roky užívali surfovanie po internete bez strachu z infikovania vírusom, malvérom alebo inou nákazou, a to aj bez používania akéhokoľvek antivírusového programu. Kedysi miniatúrna skupina používateľov Apple zariadení sa však rozrastá, a tak rastie aj záujem o ich infikovanie. Napríklad, v polovici roku 2015 Apple informoval o rozšírení malvéru v ich zariadeniach. Program dokázal obísť veľa bezpečnostných opatrení, ktoré sa do veľkej miery spoliehali na obmedzenie schopnosti poškodiť základné funkcie operačného systému.

Aj keď pravdou ostáva, že Mac je mnohonásobne bezpečnejší ako Windows, oplatí sa byť opatrný a zabezpečiť si aspoň tie najcitlivejšie dáta.

Pravda alebo mýtus č. 4: Ovládanie Mac-ov je jednoduchšie.

OS X je pre väčšinu prvo-používateľov jednoduchšie ovládateľný ako Windows. Pre používateľov na základnej úrovni je totiž omnoho intuitívnejší. Aj napriek tomu, 90 % počítačov beží na Windows platforme a pre niekoho, kto používa Windows už roky bude OS X zrazu čierna diera.

Je to do veľkej miery len zvyk, subjektívny pocit používateľa a prax. Napríklad, buďte si istí, že klávesové skratky, ktoré používate na Windows-e vám budú na Mac-u k ničomu.

Pravda alebo mýtus č. 5: Mac je vhodnejší pre grafikova umelcov.

Macintosh-e boli dlhé roky štandardnou voľbou pre profesionálnych grafických dizajnérov a filmových tvorcov. Ponuka fontov, presnosť farieb a na mieru šité softvéry z dielne Apple priamo podporujú kreatívne grafické odvetvia. Kombinácia zvuku a videa v Mac-och je vo všeobecnosti nadradená zariadeniam operujúcim na Windows-e. Avšak pre 3D práce, ako napríklad rendrovanie, sa využívali predovšetkým operačné systémy Windows.

Odkedy však Windows aj Mac využíva Intel a Nvidia procesory, rozdiely sa stávajú minimálnymi. Aj keď Mac má stále lepšie rozhrania pre profesionálny zvuk a video.

Grafika - svetapple.sk

Pravda alebo mýtus č. 6: OS X je stabilnejší ako Windows.

Áno aj nie. Záleží od toho, o ktorom Windows-e je reč. Napríklad, Windows XP bol relatívne stabilný operačný systém, ale Vista bola jedna veľká pohroma, ktorá vlastne ukázala, ako veľmi môže byť Windows nestabilný. Aby sme však boli féroví, hrozivá modrá obrazovka s hlásením o padnutí systému Windows má svoj ekvivalent aj v Mac-och a známy je pod skratkou KP, tzv. Kernel panic. Ide o „elegantný“ spôsob oznámenia, že váš počítač identifikoval fatálnu chybu, z ktorej sa nedokáže bezpečne zotaviť.

Častým dôvodom, prečo sa však operačný systém Mac považuje za stabilnejší je ten, že Apple vyvíja nielen softvér, ale dodáva aj potrebný hardvér. Vďaka tomu je zabezpečená absolútna kompatibilita a predchádza sa problémom s chýbajúcimi drivermi alebo synchronizáciou.

Nevýhoda OS X nastáva vtedy, ak chce používateľ používať softvér navrhnutý primárne pre Windows, alebo akýkoľvek hardvér, ktorý nepochádza z dielne Apple. Takmer každý vývojár, ktorý používa Mac, sa musí virtuálne pripojiť na Windows, a tak prekonať obmedzenia operačného systému Apple.

Pravda alebo mýtus č. 7: Mac nie je na hranie hier.

Kvôli majoritnému podielu na trhu, ktoré majú zariadenia s Windows-om, je v skutočnosti stále ťažké nájsť hry, ktoré by boli kompatibilné s OS X. Milovníci počítačových hier jednoznačne volia počítače a notebooky podporujúce Windows, pretože existuje omnoho väčší výber hier, ktoré je možné hrať práve na Windows-e.

Ďalším dôvodom, prečo skutoční hráči preferujú PC s Windows-om je, že si ho môžu prispôsobiť tak, ako chcú – od grafickej karty cez procesor takmer všetko. Mac v tomto zaostávaj a upgradnuť je ho takmer nemožné.

Mac - svetapple.sk

Pravda alebo mýtus č. 8: MacBook-y majú dlhú výdrž batérie.

Kedysi pravdivé tvrdenie dnes platí menej. Výdrž baterky sa so zvýšením výkonu výrazne zhoršila.

Pravda alebo mýtus č. 9: Displeje MacBook-ov ponúkajú najlepší obraz.

MacBook-y s Retina obrazovkami patria medzi šampiónov v kvalite obrazu. Krása obrazu, sýtosť a vykreslenie farieb sú jedným z dôvodov, prečo MacBook-y patria medzi obľúbené notebooky grafických dizajnérov a film-tvorcov. Rezolúcia obrazu 13-palcových MacBook-ov vo veľkosti 2560×1600 a 15-palcových vo veľkosti 2880×1800 jednoducho nemá konkurenciu.

Pravda alebo mýtus č. 10: iPhone a Mac je najlepšie kombinácia.

Ak vlastníte iPhone aj Mac máte zaručene najkompatibilnejší telefón a počítač. A ak k nim pridáte aj iPad, vytvoríte si rodinku úžasných.

iPhone - svetapple.sk

Článok prevzatý z pcexpres.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.