Rozšírená realita je prakticky technológia budúcnosti, o ktorej budeme ešte veľmi veľa počuť, nakoľko sa o ňu zaujímajú takmer všetky svetové, technologické spoločnosti. Je jasným dôkazom toho, že ľudí dokáže zabaviť, no v istých prípadoch im môže podstatne zjednodušiť život. Tento rok sa medzi firmy, ktoré sa o túto technológiu zaujímajú oficiálne pridalo aj Apple so svojim ARkitom, čo je vraj dnes najrozšírenejšia platforma na AR na svete. Prečo je to však celé také super?
Nie, Apple zatiaľ nie je priekopníkom
Samozrejme, nebudeme sa tu teraz opíjať rožkom, že Apple vymyslelo rozšírenú realitu a je priekopníkom v tejto technológii. Pravda je však taká, že na tento trh vstúpil sotva pred dvoma mesiacmi a dnes aj napriek obmedzenému beta testovaniu poznáme neuveriteľne množstvo kreatívnych možností, ako túto technológiu využiť napríklad v aplikáciách.
Aplikácie môžu byť naozaj rôznorodé a človek si môže vybrať, či ich chce použiť napríklad na hru, prípadne na niečo praktickejšie. Navyše pomocou ARkitu sa vraj veľmi dobre tvorí. Minimálne to tvrdia samotní vývojári.
Apple im dal voľnú ruku v tvorbe a my sa môžeme už dnes pozerať na „prvotiny“, z ktorých sa raz stanú veľmi populárne a vyhľadávané aplikácie priamo v AppStore. Len tak mimochodom, väčšina videí, ktorá zachytáva virtuánu realitu pochádza od bežných vývojárov.
Tie najväčšie vývojárske štúdia už dnes pracujú na fantastických aplikáciach, ktoré nám dajú ešte viac. Ak teda niečo budeš v následujúcich mesiacoch vidieť, je dosť pravdepodobné, že to bude stále len ľahký odvar oproti tomu, čo nás čaká hneď po nainštalovaní IOS 11 a otvorení AppStore.
Praktické využitie
Aby sme len netárali o technológií ako takej, poďme si niečo povedať o praktickom využití. Má totižto rozsiahle možnosti a výhody, ktoré ťa zaujmú. Napríklad jedna z najzákladnejších, ktorá je aj demonštrovaná nižšie na videu, dokáže zmerať vzdialenosť len pomocou zapnutej kamery.
Ak teda prerábaš obývačku a potrebuješ si zhruba vypočítať, koľko budeš potrebovať metrov štvorcových podlahy, jednoducho si to za pár sekúnd zmeriaš pomocou iPhonu a získaš patričný údaj. Nemusíš sa ani len skrčiť, všetko samozrejme po stojačky. Omnoho pohodlnejšie ako s metrom nie?
Ďalšie skvelé využitie je napríklad vo vzdelávaní. Niektoré školy by radi demonštrovali niektoré technológie, ale žiaľ nemajú finančné prostriedky na to, aby ich mohli študentom ukázať. Takto by mohla škola nakúpiť napríklad 20 iPadov a upraviť vzdelávací program tak, aby sa dal využiť ARkit. Deti sa musia učiť pomocou moderných technológií a toto je fantastický prostriedok, navyše veľmi dostupný.
Ďalšia výhoda je napríklad vo vedeckom priemysle, prípadne sa dá využiť možno na naskenovanie nejakého objektu do 3D. Skrátka množstvo vecí, ktoré by sa nám hodili, avšak na to, aby sme ich dokázali, by sme museli vyplatiť nemalé peniaze za drahé stroje. Takto nám stačí iPhone vo vrecku a hotovo, vybavené.
Zábava
Čo sa týka zábavy, rozšírená realita tu nemá v kreativite žiadne obmedzenie. Zabavia sa deti, ale nebudú s tým mať problém ani dospelý. Veď spomeňme si na mániu PokemonGO, ktorá bola tiež v podstate jednoduchou rozšírenou realitou. Ľudia sa šli roztrhať za to, aby našli toho najlepšieho Pokémona, pritom šlo o hlúpu hru. Na videu nižšie uvidíš napríklad PACmana. Populárna hra, niekedy z 80-tých rokov minulého storočia, ktorú si skôr pamätajú rodičia súčasnej generácie detí, ako deti samotné.
Pomocou rozšírenej reality však budeš môcť byť PACmanom práve ty a takisto sa budeš vyhýbať v nebezpečnom labyrinte priamo na ulici „policajtom“, ktorý ťa po virtuálnom bludisku naháňajú. Geniálne nie? Deti si budú môcť pomocou virtuálnej reality kresliť, prípadne budú môcť hrať rôzne hry. Viem si napríklad živo predstaviť zvieratká, ktoré behajú po vonku a dieťa za nimi. Dokáže skrátka dokonalo nasimulovať obrovské množstvo vecí.
Okrem iného môže ukazovať napríklad to, ako niektoré veci fungujú (to v prípade, že by si sa nechcel hrať). Už dávnejšie sme mohli vidieť štart rakety od SpaceX priamo z bazéna rodinného domu. Na takéto veci sa budeme s radosťou pozerať. Kedysi bolo niečo takéto len sci-fi, neskôr skôr nedostupná, ale reálna technológia. Dnes je jej doba a následujúce roky si na ňu zvykneme a budeme ju úplne bežne používať v našich životoch.