Dnešná šialená doba si vyžaduje šialené nariadenia. Hovorí sa o tom, že Rusko je krajina neobmedzených možností. Teraz prišla táto krajina s novým nariadením, ktoré bude nútiť výrobcov zariadení k tomu aby do nich inštalovali miestne aplikácie defaultne. Krajina chce chrániť miestnych vývojárov softvéru.

Rusko zakáže všetky iPhony a zariadenia, v ktorých nebudú nainštalované ich miestne aplikácie

Niektoré krajiny to vedia technologickým výrobcom hardvéru pekne skomplikovať. Po novom sa k takýmto krajinám pridáva aj Rusko. To to podľa oficiálneho stanoviska celé myslí dobre (aj keď v realite je to otázne). Problém je v tom, že napríklad Apple bude musieť urobiť zmeny, ktoré nikdy doteraz neurobilo. Je tiež otázkou, či k tomu spoločnosť vôbec prisúpi.

Okrem svojich vlastných vstavaných aplikácii budú musieť byť v iPhonoch, iPadoch či Macoch nainštalované aj alternatívne aplikácie od miestnych vývojárov. Je to súčasť plánu, pomocou ktorej chce vláda údajne chrániť miestnych vývojárov softvéru.

Nech to znie akokoľvek šialene, bude to skorá realita. Nariadenie začne platiť od júla 2020, takže sa môžu technologickí giganti rovno začať pripravovať. Nová legislatíva navyše prichádza rovno po tom ako krajina zaviedla kontrolu a obmedzenia na internete. Môžeme teda povedať, že internet už v tejto krajine nebude nikdy taký slobodný, ako bol doteraz.

Napríklad aj samotné Apple muselo súhlasiť s tým, že niektoré z osobných údajov budú ukladané na ruské vládne servery. Pokiaľ by tak neurobila, mohla by to na tomto trhu rovno ukončiť.

Rusko vyšetruje Apple. Konkrétne antimonopolný úrad. Dôvodom je AppStore. - svetapple.sk
Rusko zakáže všetky iPhony a zariadenia, v ktorých nebudú nainštalované ich miestne aplikácie – svetapple.sk

Je v tom malý háčik, výrobcovia sa kvôli nemu môžu doslova stiahnuť z trhu

To, že by muselo Apple začať inštalovať ruské vlastné alternatívy aplikácii nemusí byť až taký problém. Firma jednoducho uzavrie so štátom nejakú zmluvu a do iOS nainštaluje ešte pár vstavaných appiek navyše. Možno je to trochu zvýši náklady na výrobu a logistiku ale na druhej strane sa jej takýto predaj stále oplatí. Nikto nehovorí, že by tu Apple nemalo inštalovať svoj vlastný softvér.

Problém je ale v tom, že aplikácie, ktoré sem budú nainštalované „z donútenia“ (z právnych predpisov) pravdepodobne nebudú musieť prejsť schvaľovacím procesom App Store.

Používatelia a ani Apple tým pádom nebudú vedieť, či neobsahujú napríklad skrytý spyware, ktorý je riadený a kontrolovaný štátom. Ten by mohol sledovať všetky kroky majiteľov takýchto iPhonovo či iPadov. Ak by si totiž appku stiahli z App Store, musela by prejsť kontrolným procesom a žiadne ohrozenie by sa tu určite nachádzať nemohlo. Apple by to nedovolilo…

Prečítajte si tiež  Apple práve vydal iOS 17.3 pre všetkých používateľov. Poznáme všetky novinky

V médiach sa začínajú objavovať aj informácie, že niektoré spoločnosti kvôli tomuto nariadeniu stiahnu svoje produkty z ruského trhu. Malo by ísť pre ne o nejednoduchšie riešenie.

Nový zákon sa týka prakticky všetkých mobilných zariadení, počítačov a tiež inteligentných televízorov. Firiem, ktoré ich teda dodávajú môže byť celkom dosť. Ako sa teda v tomto prípade zachová Apple je otázne. Náš názor je ale taký, že toto konanie nie je úplne správne

Do komentára nám napíšte čo si o novom zákone myslíte vy. Mal by štát nútiť spoločnosti aby do svojich produktov inštalovali vlastné, nekontrolované aplikácie?

steve jobs
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.